Közel hét hónapja jelentette be a Waberer’s Nyrt., hogy megvásárolja a GYSEV áruszállító leányvállalatának (Cargo) 62,5 százalékát, majd tulajdoni aránya egy tőkeemelést követően 70 százalékra nő. Bár akkor az idei első félév végére várták, egyelőre nem sikerült lezárni a tranzakciót. A Waberer’s többség tulajdonosa Tiborcz István, Orbán Viktor miniszterelnök veje. A cégnél a portál kérdésére elmondták, hogy az adásvétel feltételeinek döntő többsége már teljesült, az ilyen típusú ügyleteknél megszokott banki és hatósági jóváhagyási folyamat van még folyamatban.
A G7.hu értesülései szerint a banki jóváhagyással van gond. Úgy néz ki, hogy az adásvételi szerződés megkötése előtt nem jártak elég alaposan utána, hogy mely hitelező és milyen felétellel adná áldását az üzletre.
Hitelmentes Cargo, eladósodott GYSEV
A GYSEV Cargo Zrt. értékesítése során nem sokat adtak a látszatra: az eladásra verseny és a folyamat nyilvános meghirdetése nélkül került sor, még csak meg sem indokolta a kormányzat, hogy ez miért szükséges. A vételárat az értintett felek nem közölték, Pedig állami, tehát adófizetői vagyon eladásáról van szó.
A GYSEV Cargo a hazai áruszállítási piac második legnagyobb szereplője a Rail Cargo Hungaria (RCH) mögött. Piaci részesedése 10 százalék körül alakult az elmúlt években.
A Waberer’s számára azért lehet érdekes a GYSEV Cargo, mert a vevő cég eredeti tevékenysége, a kamionos áruszállítás önmagában egyre kevésbé elég, már a vasutat és a közutat kombináló áruszállítást és teljes logisztikai megoldásokat keresnek a piacon.
Ráadásul egy hitelmentes vállalatot vehet át: 2024 év végén egy forintnyi hosszú távú kötelezettsége sem volt a GYSEV Cargónak. Az anyavállalat GYSEV-nek már nem ilyen rózsás a helyzete, egyre nőtt az eladósodottsága. A hosszú lejáratú kötelezettségek 2020-ban az éves bevételek 113 százalékát tették ki, ez 2024-re már 146 százalékra nőtt.
Amikor egy vállalat hiteleinek értéke meghaladja az árbevétel összegét, az már kockázatosnak számít. Így a hitelek finanszírozása fontos kérdés a cégnél.
Külföldi hitelek
A hiteleket mozdonyok és motorvonatok beszerzésére fordította a vállalat. A forrásokat Magyarországon kívül találta meg a GYSEV. A társaság egyebek között az Európai Beruházási Bank (EBB) felé van eladósodva.
A GYSEV-nél elmondták, hogy a 2024. december 23-án kötött részvényadásvételi szerződésben a felek szerepeltették, hogy – az EBB-vel kötött szerződéseknek megfelelően – a bank hozzájárulását kell kérni a tranzakció lezárásához, mely jelenleg folyamatban van.
Az eladósodott vasútvállalat eredményes működése sokkal nehezebben lesz biztosítható az áruszállító részleg nélkül. A GYSEV 75,4 milliárd forintos bevételének legnagyobb része állami támogatás volt, tavaly 41,4 milliárd forintot tett ki. Az értékesítés árbevétele ennél kevesebb, 34,4 milliárd forint volt.
Egy hitelező szempontjából ez is külön kockázat, hiszen nem ismeretlenek idehaza az állami szolgáltatásokat érintő megszorítások.
Visszavágnak a labancok?
Az ügy érdekes mellékszála, hogy az eladási tranzakció lezárásához Tiborcznak és a magyar államnak két olyan szereplő jóváhagyására is szüksége lenne/lehet, akiket Lázár János építési és közlekedési miniszter belpolitikai játszmába kevert, illetve érdes hangnemben minősített.
Az EBB-ről az év elején még pozitívan nyilatkozó miniszter már arról tett közzé videót július 3-án, hogy Magyar Péter és a Tisza Párt intézte el, hogy ne legyen meg az EBB jóváhagyása ahhoz az egymilliárd eurós hitelhez, amely (ugyanekkora állami önrésszel) 500 kilométer vasút felújítását finanszírozná. Ez a lap forrásai szerint erős érthetetlenséget váltott ki az EBB-ben a nyilatkozat.
Ráadásul elképzelhető, hogy a GYSEV Cargo eladáshoz szükség lenne annak az osztrák félnek a jóváhagyására is. Ez azért fontos, mert az osztrák közlekedésért felelős minisztérium válasza szerint ők a közgyűlésen a GYSEV Cargo eladása ellen szavaztak. Az osztrák állam bíróságon kereste igazát, de első fokon veszített.
Ha beleütközik ezekbe a problémákba, a magyar államnak a GYSEV Cargo értékesítéséhez át kellene alakítania az összesen 58 milliárd forintnyi hitelszerződéseket, és kezességet kellene vállalnia vagy fedezetet biztosítania.
Ha így lesz, akkor csak kockázatok és költségek árán tudja a magyar állam Orbán Viktor vejének eladni a céget.
The post Befagyott Tiborcz István cégének nagy vasúti üzlete, ezt is a magyar adófizetők állhatják? first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu