Belülről is helyreállítanák az Országházat, elköltöztetnék Munkácsy Honfoglalását

Thumbnail for 6283107

Néhány nappal ezelőtt kiderült, hogy elindulnak az Országház esetleges jövőbeli felújítását megelőlegező előkészítési munkák, így a következő években elemzések, felmérések, illetve számítások és tervezési munkák indulnak, hogy a kormány évek múlva dönthessen majd egy esetleges belső restaurálásról.

A Magyar Közlönyben szilveszter napján megjelent két határozatból egyértelműen kiderül, hogy ezek a munkák az épületgépészet modernizációját és cseréjét, a nyílászárók felújítását, az azbeszttartalmú tetőfedés vizsgálatát (és ha szükséges, cseréjét), illetve a turisták előtt való nagyobb nyitást hozzák majd magukkal, így az óriás nagyobb része lesz bejárható.

A munkák második ütemét egy teljes építéstörténeti tudományos dokumentáció, műemléki értékleltár, restaurálási állapotfelmérések, valamint szakvélemények a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. általi elkészítése jelenti, így minden egyes műkincsről és műtárgyról születni fog egy minden részletre kiterjedő dokumentum, amiből többek közt az is kiderül majd, hogy szükséges-e azok felújítása, vagy esetleges átmeneti elmozdítása.

A Közlöny mindemellett arról is írt, hogy Munkácsy Mihály nagyméretű festménye, a jelenleg a Szépművészeti Múzeumban látható Honfoglalás végleg eltűnik majd az Országházból, és a néhány méterre éppen gyökeresen átalakuló, jelenleg inkább háborús övezetre hasonlító Agrárminisztérium épületében fogják elhelyezni, ahol bárki megnézheti majd.

MTI/Koszticsák Szilárd Kövér László, az Országgyûlés elnöke (k), Baán László, a Szépmûvészeti Múzeum fõigazgatója (b), Krasznai Réka mûvészettörténész, a tárlat kurátora (j2) és L. Simon László író, kultúrpolitikus (j) a Munkácsy – Egy világsiker története címû kiállítás megnyitóján a Szépmûvészeti Múzeumban, 2024. november 26-án. A tárlat 2025. március 30-ig látható.

Az előkészítésre 2026. december 31-i határidőt szabott az állam, ennek finanszírozására pedig ötmilliárd forintot különítettek el.

Az Országgyűlés oldala január 2-i hírében hozzáteszi: amennyiben sor kerül a beruházásra, és azt a kormány a törvényhozás átmeneti kiköltözésével látja megvalósíthatónak, úgy ez a költözés az Agrárminisztérium épületébe történik majd.

A témában hétfőn reggel Wachsler Tamás, a Steindl Imre Program vezetője nyilatkozott az InfoRádiónak: a beszélgetésből kiderült, hogy a tervezői tendert előreláthatólag 2027-ben fogják kiírni, ennek a folyamatnak pedig csak a lezárása után lesz tudható, hogy mennyibe is kerülnének a munkák.

Andrea Pistolesi/Getty Images

A kormány legkorábban tehát két év múlva dönthet, hogy elinduljon-e a tervezés lényegi része, ami Wachsler szerint újabb két évet vehet igénybe, így 2029-nél korábban nem születhet döntés arról, hogy belefér-e a költségvetésbe egy ilyen méretű munka. Ehhez egy második kormánydöntésre lesz szükség, majd elindulhat a kivitelezők pályáztatása, a tender eredménye azonban jó eséllyel csak 2030-ban születik meg, így kézzelfogható változások csak a következő évtizedben születhetnek.

A szakember hozzátette: a teljes víz- és fűtéshálózat cseréje megkerülhetetlen, hiszen a fűtési rendszer voltaképp százhúsz éve, megszakítás nélkül működik, a nyári melegben való hűtés nincs megoldva, a cső- és vezetékhálózat pedig szintén elöregedett.

Az interjúból kiderül, hogy cél az eredeti térstruktúra helyreállítása, az épületben, a turisták által nem látható helyeken ugyanis számos elfalazást, illetve feldarabolt szobákat találhatnánk.

The post Belülről is helyreállítanák az Országházat, elköltöztetnék Munkácsy Honfoglalását first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest