Hogyan alakult a magyar háztartások pénzügyi vagyona az utóbbi tíz évben, mi van a jelentős növekedés mögött, gazdagabbak lettünk-e mindnyájan? Többek között ezt vizsgálta a Portfolio.hu cikke, és arra jutottak, hogy az országban végbement vagyonnövekedés nagyrészt egy szűkebb réteg zsebében csapódott le. A vizsgált időszakban tovább nőttek a vagyoni egyenlőtlenségek, ezzel az egyik legegyenlőtlenebb uniós ország lettünk.
Arra is rámutattak, hogy igaz, hogy uniós szinten javítottunk (116% lett a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona, vagyis a megtakarítások és kötelezettségek különbsége), de ez inkább azért lett így, mert nálunk az átlagnál alacsonyabb az eladósodottság. A GDP-arányos nettó pénzügyi vagyon jelentős növekedésében pedig szerepet játszott a pénzügyi eszközök erőteljes felhalmozása is.
Magyarországon kiemelkedően nagy volt a legfelső réteg részesedése az ország megtakarításaiból, ami azt jelenti, hogy
- a háztartások leggazdagabb tizede a megtakarítások közel 70 százalékát tartja kézben, illetve
- a pénzügyi megtakarítások növekményének 72 százaléka a legfelső tized zsebében csapódott le,
- vagyis tíz év alatt jelentősen nőtt a vagyonkoncentráció, ami miatt
- az alsóbb rétegek részesedése csökkent az ország megtakarításaiból.
A háztartások leggazdagabb tizednél landoló megtakarítások (közel 70 százalék) az összeállításban szereplő országok körében a harmadik legnagyobb érték. Csak Horvátországban és Litvániában nagyobb a vagyonkoncentráció, ezekben az országokban a megtakarítások közel 80%-a fölött rendelkezik a legfelső vagyoni tized.
További részletekért, beszédes grafikonokért kattintson.
The post Csak egy szűk réteg tudott gazdagodni Magyarországon first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu