A Digitális Állampolgár (DÁP) mobilalkalmazást fejlesztő IdomSoft Zrt. április 14-én jelentette be, hogy nem feltétlenül kell többé meglátogatni egy Kormányablakot vagy aktivált eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezni ahhoz, hogy regisztrálni tudjuk magunkat a DÁP applikációba, ugyanis érkezik az akár otthonról is elvégezhető szelfis azonosítás.
A funkció május elején aktiválódott, egyelőre csak iOS operációs rendszert futtató okostelefonokon (tehát a kompatibilis iPhone-modelleken), és két kollégánk végig is vitte a folyamatot, amely alapján részletes útmutatót írtunk.
Mi ez a DÁP egyáltalán?
Korábban összefoglaltuk (a cikkért ide kell kattintani), mit érdemes tudni a Rogán Antal által felügyelt Digitális Állampolgárság Programról: hogyan regisztrálhatunk, mire jó most, mire használhatjuk majd később az alkalmazást. Egy másik cikkünkben pedig azzal foglalkoztunk részletesen, hogy van-e miért tartanunk a digitális állampolgárságtól.
Az azonosítási folyamat teljesítése még nem jelent automatikusan sikert, ugyanis a megadott adatok ellenőrzése a távolban történik, emberek által, és ez akár 1-2 napig is eltarthat. A kollégáink 24 órán belül például olyan értesítést kaptak, miszerint az azonosítás sikertelen volt, és biztonsági okokból újra kell kezdeni a folyamatot.
Mivel arról nem érkezett információ, hogy miért volt sikertelen az azonosítás, az alkalmazást fejlesztő IdomSoft Zrt.-hez fordultunk az alábbi kérdésekkel:
- ha sikerül befejezni a telefonon az azonosítást, ezt követően milyen okok vezethetnek oda, hogy a személyazonosság ellenőrzése mégis sikertelen?
- Az eddig a felhasználók által elvégzett azonosítások hány százalékánál volt sikertelen a személyazonosság ellenőrzése?
- Mire kell figyelni az azonosítási folyamat során, hogy a személyazonosság ellenőrzése sikeres lehessen?
Erre kell hatványozottan figyelni
A cég válasza szerint a sikertelen azonosítások nagyjából 70 százaléka arra vezethető vissza, hogy a folyamatot megzavarja harmadik fél, például a regisztrálón kívül valaki más is látszik a képen vagy behallatszik a hangja a videóba. Biztonsági okokból kiemelten fontos, hogy azonosítás közben a felhasználó teljesen egyedül és csendes, nyugodt környezetben legyen, semmi ne utaljon az azonosítást végző állampolgáron kívül más személy jelenlétére. Erre az alkalmazás felhívja a felhasználók figyelmét, ahogy arra is, hogy az azonosítás során „a felvételen nem szerepelhet más személy vagy más személy képmása, illetve hangja beazonosítható módon”.
Erre az általános szerződési feltételek (ÁSZF) is kitér, kiemelve, hogy „az önkiszolgáló folyamatra vonatkozóan a Felhasználónak az alábbiakra kell figyelemmel lennie:
- a felvételen nem szerepelhet más személy vagy más személy képmása, illetve hangja beazonosítható módon,
- javasolt az önkiszolgáló folyamatot zárt (nem üvegfalú) helyiségben végezni, lehetőleg más személy jelenlétének kizárásával,
- nem készíthet az önkiszolgáló folyamatról saját képi-, hang-, vagy videófelvételt”.
Amivel tehát érdemes tisztában lenni, hogy az azonosítási folyamat során videofelvétel készül, és amennyiben ezen a felvételen az azonosítást végző személyen kívül más is feltűnik, vagy akár a hangja hallatszódik, akkor sikertelen lesz az azonosítás.
Ezzel kapcsolatban az ÁSZF így fogalmaz: „A személyazonosításhoz a Szolgáltató videójel segítségével a személyazonosság igazolásához használt okmányról vagy annak tárolóeleméből kiolvasott természetes személyazonosító adatokat, az állampolgárságot és az okmányazonosítót összeveti az okmányt nyilvántartó központi nyilvántartásban szereplő adatokkal, ellenőrzi az okmány érvényességét. A Felhasználó jelen ÁSZF elfogadásával tudomásul veszi, hogy a Szolgáltató az önkiszolgáló folyamat során a Felhasználóról kép és – a Felhasználó hangjára is kiterjedő – videófelvételt készíthet, amennyiben az önkiszolgáló folyamatban a személyazonosítás sikertelen”.
Ne egyen, ne dohányozzon
Az IdomSoft kiemelte továbbá, hogy az azonosítást végző személy ne végezzen olyan tevékenységet, amely részben eltakarja vagy eltorzítja az arcáról készült képet:
- például ne dohányozzon,
- ne étkezzen
- és ne viseljen fejét eltakaró ruhadarabot az azonosítás során.
A cég a válaszában kitért arra is, hogy előfordul olyan eset is, mikor a regisztrálók azért nem jártak sikerrel, mert nem a saját igazolványukkal próbálkoztak.
Inkább Ügyfélkapu+?
Ha valaki továbbra is idegenkedik a DÁP használatától, de még Ügyfélkapu+-t sem használ, annak egy külön cikkben szedtük össze, miképp végezhető el a regisztráció, hogy aztán Ügyfélkapu+ használatával léphessünk be a különböző állami oldalakra.
The post DÁP szelfis regisztráció: elárulták a fejlesztők, mire kell fokozottan figyelni a folyamat során first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu