Döbbenetes szokást figyeltek meg lakatlan szigeten élő majmoknál

Thumbnail for 6519313

Különös viselkedés alakult ki a vadon élő csuklyásmajmok körében: újszülött bőgőmajmokat rabolnak el, majd a hátukon hordozzák őket. Ez a szokás talán ártalmatlannak tűnhet, a kutatók megfigyelései szerint azonban az elmúlt három évben legalább négy kölyök halálát okozta.

Amint a Live Science beszámolójából kiderül, a furcsa trendet először 2022-ben figyelték meg, Panama Jicarón nevű szigetén. Ezen a szigeten a csuklyásmajmoknak nincs természetes ragadozójuk, így máshol élő rokonaikkal ellentétben idejük jelentős részét nem fákon, hanem a talajon töltik. A német Max Planck Intézet szakértői 2017-ben számos mozgásérzékelő vadkamerát helyeztek ki erre a területre, hogy megfigyeljék ezeket a kiváltságos körülmények között élő állatokat.

A panamai fehér arcú csuklyásmajmok (Cebus imitator) kifejezetten szociális és intelligens állatok, amelyek nagyon könnyen tanulnak. A Jicarón szigetén élő populáció korábbi megfigyelések szerint már azt képességet is elsajátította, hogy köveket használva gyümölcsöket, csigákat és remeterákokat törjenek fel élelemszerzés céljából. Legújabban pedig másik majomfajhoz tartozó kölyköket kezdtek elrabolni.

A szokást egy fiatal hím kezdte el, néhány hónappal később pedig több társa is eltanulta tőle. Mostanáig összesen 11 esetet dokumentáltak, amelyek alkalmával akár napokon keresztül is hordozták hátukon az újszülött bőgőmajmokat.

Hogy pontosan hogyan jutnak hozzá a kölykökhöz, nem világos, mivel ez minden esetben a kameráktól távol történt. Az esetek gyakoriságát tekintve azonban kizárható, hogy véletlenül találnának rá elhagyatott kismajmokra, valahogyan megszerzik őket szüleiktől.

A bőgőmajmok jóval nagyobb termetűek, mint a csuklyásmajmok, azonban sokkal lassabbak is, így könnyen alulmaradhatnak egy csatában. Az elrabolt kölykök az első napokban teljesen egészségesnek látszanak a felvételeken, néhány nap leforgása alatt azonban állapotuk drasztikusan megromlik, hiszen nem jutnak anyatejhez. A csuklyásmajmok különös szokása már legalább négy újszülött bőgőmajom halálát okozta, akik minden bizonnyal alultápláltság miatt pusztultak el.

A csuklyásmajmok olykor gyengéden, szeretetteljesen viselkednek az elrabolt kölykökkel, ám ez nem jellemző. Többnyire szinte tudomást sem véve róluk hordozzák őket, ha pedig valami zavarót csinálnak – például megpróbálnak szopni – megharapják és eltaszítják őket. Éppen ezért a szakértők nem hiszik, hogy a törődés iránti vágyból, szülői ösztöneik túltengése miatt rabolnák el az újszülötteket, sokkal inkább szórakozásból. A csuklyásmajmokra ugyanis jellemző, hogy amikor unatkoznak, kíváncsiságból más állatokat kezdenek el piszkálni.

A csuklyásmajmok feltehetőleg nem ártó szándékkal rabolják el a kölyköket, új szokásuk azonban nagy probléma lehet a bőgőmajmok számára. A szigeten élő alfaj (Alouatta palliata coibensis) ugyanis veszélyeztetett, így kölykeik pusztulása nagyon érzékenyen érinti az állományt.

Kapcsolódó
Kitörlik a feneküket és ellátják egymás sebeit a csimpánzok

A szakértők szerint sokkal empatikusabbak és önellátóbbak lehetnek, mint azt korábban gondoltuk.

The post Döbbenetes szokást figyeltek meg lakatlan szigeten élő majmoknál first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest