Korábban ismeretlen baktériumtörzset azonosítottak a kínai Tienkung űrállomás fedélzetén. A felfedezésről szóló nemrég publikált tanulmányból kiderül, hogy a törzs a Niallia tiangongensis nevet kapta, és egy Földön ismert baktérium teljesen új variánsa.
Amint az Interesting Engineering beszámolt róla, az új törzsre az űrállomás egyik kabinjában bukkantak rá a kutatók. A vizsgálatok szerint a Niallia tiangongensis kifejezetten jól alkalmazkodott a világűrben tapasztalható szélsőséges viszonyokhoz, ellenáll a sejtpusztító hatású oxidatív stressznek és képes helyreállítani a sugárzás okozta sérüléseket is.
A tudósok azt remélik, ha megértik, pontosan hogyan képesek egyes baktériumtörzsek életben maradni a világűrben, képesek lehetnek hatékony módszerekkel előállni a mikrobák terjedésének szabályozását illetően. Ennek az űriparon kívül hasznát venné a mezőgazdaság és a gyógyászat is.
Az eddig ismeretlen baktériumtörzset még 2023 májusában azonosították, amikor az űrállomáson éppen a Sencsou-15 küldetés legénysége tartózkodott. A misszió 2022. november 29-én kezdődött, három űrhajósa félévet töltött a Tienkungon. A küldetés egyik fontos célja az volt, hogy az űrben történő növénytermesztéssel kísérletezzen a legénység.
Emellett steril kendőkkel mikroorganizmusokat gyűjtöttek az állomás moduljainak felületeiről, amelyeket aztán lefagyasztottak és visszaküldtek a Földre. Ezen minták elemzésével bukkantak rá az új baktériumtörzsre.
The post Eddig ismeretlen baktériumtörzset találtak az űrben first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu