Egyre többen állítják Közép-Afrikában, hogy látták a régió legendás állatát, a Mokèlé-mbèmbét – írja az IFLScience. A kriptozoológia egyik legismertebb teremtménye egy dinoszauruszra, egészen pontosan egy hosszú nyakú Sauropodára emlékeztető, elefánt-, orrszarvú- vagy vízilóméretű lény, amely a Kongó-medencét, a világ második legnagyobb esőerdejét lakja. Az állat neve lingala nyelven azt jelenti, hogy „az, aki megállítja a folyókat”.
A legendát a 20. század elején ismerték meg az európaiak, utóbb pedig a művészeket is megihlette a történet. A téma idővel a kriptozoológusok körében is elképesztő népszerűségre tett szert.
Az elmúlt száz évben az észlelések száma egyre csökkent, az utóbbi időszakban azonban megfordulni látszik a trend. A National Geographic szerint a régió lakói mostanában meglehetősen sokszor vélik észrevenni a legendás állatot.
A jelenségre az egyik magyarázat a drasztikusan változó környezet: a Kongó-medencében 2000 és 2016 között 23 millió hektárnyi erdőt irtottak ki, az állatok ezért egyre inkább kiszorulnak élőhelyeikről, és nő az emberekkel való találkozás esélye.
Az emberek hajlamosak a téves beazonosításra, ráadásul a fantáziájuk is igen erős, a térségben élő történetek hatására pedig a Mokèlé-mbèmbének nézhetik az egyébként jól ismert fajok példányait.
Laura Vlachova cseh természetvédő szerint az észlelések azokra a nagyobb, a természetbe benyomuló településekre jellemzőek, amelyeknek lakói általában nem találkoznak nagytestű állatokkal. A szakértő úgy látja, hogy az esetek valójában a zsugorodó ökoszisztéma újabb jelei lehetnek.
Érdemes hozzátenni: a régióban minden bizonnyal még rengeteg faj várja a felfedezést, arra azonban igen csekély az esély, hogy dinoszauruszok élnek a területen. Az évek során számos expedíció indult a Kongó-medencébe kifejezetten a lény felkutatásának céljával, de a szemtanúk beszámolói mellett semmilyen egyéb bizonyíték nem került elő.
The post Egyre többször észlelik a legendás Mokèlé-mbèmbét first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu