Éjjellátó kontaktlencsét fejlesztettek ki

Thumbnail for 6524535

Egy friss tanulmányban olyan kontaktlencséket mutatnak be, amelyek „szuperlátást” tesznek lehetővé az emberek számára – írja a Live Science. Az eszközök nanorészecskék segítségével nyelik el az alacsony frekvenciájú, szemmel nem érzékelhető sugárzást, majd azt látható tartományban bocsátják ki.

Ily módon viselőjük az infravörös hullámhosszokat is észlelni tudja, és sötétben is láthat.

A hagyományos éjjellátó szemüvegekhez képest komoly előny, hogy a lencsék nem igényelnek áramforrást.

Tian Csüe, Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem munkatársa szerint vizsgálatuk megnyitja a lehetőséget a nem invazív, szuperlátást biztosító eszközök előtt. Mint hozzátette, anyaguknak számos potenciális alkalmazása lehet, többek között az információátvitelben.

A hagyományos éjjellátó szemüvegek a második világháborúban jelentek meg, ezek elektronikus képfokozó csöveket használnak. A közeli infravörös fotonokat elektronokká alakítják, majd ezen elektronokat egy lumineszcens, zölden világító képernyőre irányítják. Az eszközök hátránya, hogy általában energiaforrásokra szorulnak, emellett nem képesek az infravörös tartomány minden hullámhosszát megkülönböztetni.

Az új lencsékhez nanorészecskéket ágyaztak be rugalmas, nem mérgező polimerekbe. A lumineszcens itterbiumot, erbiumot és aranyat tartalmazó nátrium-gadolínium-fluorid részecskék elnyerik a 800–1600 nanométeres hullámhosszúságú közeli infravörös fotonokat, látható fényt bocsátva ki.

A kutatók először egereken tesztelték a fejlesztést, a lencséket viselő állatok pedig a dobozokat részesítették előnyben az infravörös fényben megvilágítottakkal szemben. Az eszközt nem hordó példányok nem mutattak preferenciát. A lencsével ellátott egyedek pupillái emellett infravörös fényforrások jelenlétében összehúzódtak, és az agyi vizsgálatok azt mutatták, hogy vizuális feldolgozó központjuk aktív volt.

A következő lépésben emberekkel is kipróbáltatták a lencséket, amelyek segítségével az alanyok érzékelték a villódzó infravörös fényt és meg tudták állapítani annak irányát. A kutatók szerint ez az infravörös látás még jobb volt, amikor a résztvevők becsukták a szemüket.

A tudósok a lencsékbe ágyazott nanorészecskéket módosítva olyan változatokat is létrehoztak, amelyek a közeli infravörös spektrum meghatározott, látható részeit kék, zöld és piros színre alakították. A csapat szerint ez a módosítás segíthet a színtévesztéssel küzdőkön.

Érdemes hozzátenni: rengeteg munkára lesz még szükség, mielőtt a lencséket a gyakorlatban is alkalmazhatnák. Az egyik fő feladat az érzékenység növelése, jelenleg ugyanis csak erős infravörös sugárzásban működnek.

The post Éjjellátó kontaktlencsét fejlesztettek ki first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest