Hatezer orvos hiányzik az egészségügyi rendszerből, ezen belül is a háziorvosokból van a legnagyobb hiány – hívta fel rá a figyelmet szerdai sajtótájékoztatóján a Magyar Orvosi Kamara. A testület február 1-jén társadalmi kampányt indított azért, hogy felhívja a figyelmet az egészségügy helyzetére és arra, mit eredményez az alulfinanszírozottság. A MOK kampányának egyik állítása, hogy meg kell erősíteni az alapellátást például úgy, hogy több jogosítványt, kompetenciát kell adni a háziorvosoknak.
A magyar férfiaknál az egyik vezető halálok a prosztatarák. Ennek szűrésére van egy olcsó, nagyjából ezer forintos teszt, amelyet háziorvosok el tudnának végezni, ha lenne rá jogosultságuk – hozott példát Álmos Péter MOK-elnök.
Porpáczy Krisztina, az orvoskamara Háziorvosi Csoportjának vezetője a sajtótájékoztatón azt mondta, bár Takács Péter államtitkár szerint noha sok a betöltetlen praxisok száma, ellátatlanul nem marad beteg.
Sajnos sosem tér ki arra, milyen minőségromlást okoz az, hogy háziorvosoknak több körzetet, ezáltal több beteget kell ellátniuk, így a páciensekre jóval kevesebb idő jut. Az orvosok lemorzsolódása és a praxisok összevonása az utóbbi két évben gyorsult fel: duplaannyi praxis lett üres, mint amennyi az előtte való négy évben
– magyarázta Porpáczy Krisztina, aki szerint a gyógyítás minőségének romlása a munkateher fokozódásával együtt mozog, ezt viszont figyelmem kívül hagyja a kormány, amikor azt mondja, minden beteget ellátnak. Hozzátette azt is, hogy a háziorvosok eljutottak a tűrőképességük határáig, és mivel 61 év az átlagéletkor, a terhelés növekedésére a nyugdíjba vonulás a válaszuk.
Valójában nem 956 praxis munkája romlik, hanem a duplájáé
– tette hozzá Porpáczy Krisztina.
A MOK szerint országos jelenség a praxisok elértéktelenedése. Bár találni olyan helyet, ahol megfizetik a praxis töredékértékét, országosan eladhatatlanokká váltak a háziorvosi praxisok. Néhol akár tíz évig sem találnak orvost, még úgy sem, hogy az állam támogatja a praxisvásárlást.
Porpáczy Krisztina szerint odaáig fajult a helyzet, hogy nem találni olyan orvost, aki praxist venne. Olyan van – bár nagyon kevés –, aki ingyen átveszi a praxist.
Keczéry Attila, zuglói háziorvos, a MOK titkára arra hívta fel a figyelmet a szerdai sajtótájékoztatón, hogy Budapest a második helyezett országosan a betöltetlen praxisok számában: közel száz betöltetlen praxis van a fővárosban. A kerületek egymás ellen versengenek, hogy találjanak orvost, egyes helyeken már ingyen biztosítanak szolgálati lakást, csak jöjjön valaki. Azt is mondta, hogy alig van új belépő háziorvos a rendszerben, a fiatal doktorok közül nagyon kevesen akarnak háziorvosnak állni.
„Ennek egyik oka a rossz finanszírozás, a másik a munkakörülmények. Ahol 18 négyzetméteren két orvos váltogatja egymást műszakonként, ott mégis milyen érdemi gyógyító tevékenységet lehet végezni” – hoz példát a zuglói háziorvos, aki szerint ezek a körülmények a fiatal generáció számára már nem vonzók.
A Magyar Orvosi Kamara márciusra figyelemfelkeltő demonstrációt szervez:
The post Eladhatatlanok a háziorvosi praxisok, Budapesten közel száz betöltetlen praxis van first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu