A világon először sikerült videóra venni, amint egy ritka húsevő csiga tojást rak le a nyakán keresztül – írja a The Guardian. Hogy ez az eset mennyire kivételes, azt jól példázza, hogy a helyi természetvédelmi minisztérium munkatársai csaknem húsz éve gondozzák a faj egy fogságban tartott populációját, ám ezelőtt soha nem láttak hasonlót.
A kizárólag Új-Zélandon őshonos Powelliphanta augusta a világ legnagyobb csigafajai közé tartozik, példányai körülbelül golflabda méretűre nőnek. Nagyon lassan növekszenek és akár évtizedekig is élhetnek, a legidősebb fogságban élő egyedek 25-35 évesek lehetnek. Egyik különlegességük, hogy a legtöbb szárazföldi csigával ellentétben ragadozó életmódot folytatnak, többnyire földigilisztákat és meztelencsigákat esznek.
Másik különös ismertetőjelük, hogy nemi nyílásuk a nyakukon fejlődött ki, így akár párzás és tojásrakás közben is házukba húzódva tudnak maradni.
Körülbelül nyolcéves korukban válnak ivaréretté, ettől kezdve évente átlagosan öt tojást raknak, amelyekből csak több mint egy év után kelnek ki az utódok. Ebben is nagyon különböznek az ismertebb csigafajoktól, amelyek jellemzően rövid életűek és tömegesen hozzák világra leszármazottaikat.
Az új-zélandi természetvédelmi hivatal 2006 óta gondoz egy fogságban tartott populációt, mióta egy cég bányászmunkálatokba kezdett a fenyegetett csigafaj egyetlen ismert élőhelyén. Ezelőtt nagyon keveset tudtak a faj életmódjáról, azóta azonban sok új részlet derült ki róluk.
A fogságban tartott populációban jelenleg több mint 1800 csiga és több mint 2000 még ki nem kelt tojás található. A szakértők szerint ez a projekt nagyban hozzájárulhatott ahhoz, hogy a faj megmeneküljön a kihalás elől.
The post Először sikerült megörökíteni, amint tojást rak a nyakán keresztül ez a ritka állat first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu