Egyre több a bizonyíték arra, hogy a világ legrégebbi, cölöpökre emelt tavi települése az, amelynek maradványai egy balkáni tó mélyén nyugszanak – írja a The Independent. Az Észak-Macedónia és Albánia határvidékén húzódó Ohridi-tó albániai részén, Lin partjainál évekkel ezelőtt fedezték fel a lelőhelyet, azóta pedig rendszeresek a feltárások.
A kutatók úgy vélik, hogy a települést egy vadászattal és földműveléssel foglalkozó közösség hozta létre nagyjából 6000–8000 évvel ezelőtt.
A svájci és albán szakértők egy-egy szezon során naponta akár több órát is a víz alatt, a felszíntől 3 méterre lévő lelőhelyen töltenek. A vizsgálatok során háztartó cölöpökre, háziasított és vadon élő állatok csontjaira, valamint réztárgyakra és kerámiákra bukkannak, ezek sokat elárulnak a korabeli mindennapokról.
Albert Hafner, a Berni Egyetem munkatársa szerint hasonló településeket feltártak már az Alpokban és a Földközi-tenger térségében, az albániai lelőhely azonban fél évezreddel korábbi. A különleges víz alatti környezetnek köszönhetően a környéken a szerves anyagok is jól konzerválódtak, ami kivételes lehetőséget teremt a feltárásra.
Korábbi kutatások alapján az Ohridi-tó Európa legősibb tava, több mint egymillió éves lehet. A víztömeg kínálta előnyökkel a jelek szerint már a korai közösségek is éltek.
A maradványok korát szénizotópos datálással, valamint dendrokronológiával, azaz évgyűrű-elemzéssel tudják meghatározni. A lelőhelyről több ezer famintát sikerült eddig begyűjteni.
A csapatnak az elmúlt hat évben a 6 hektáros terület mintegy 1 százalékát vizsgálta csak át, a teljes feltárás évtizedekbe telhet. Hafner szerint a leletek arra utalnak, hogy a korabeliek fontos szerepet töltöttek be a mezőgazdaság és az állattenyésztés európai terjedésében, ugyanakkor még vadászatra és gyűjtögetésre is támaszkodtak.
The post Elsüllyedt, ősi települést rejt ez a balkáni tó first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu