Hatalmas, ősi vermek sokasága rejlik Kína Kuanghszi tartományában. A helyiek tienkengnek, azaz mennyei gödröknek hívják ezeket a víznyelőket, amelyektől évezredeken keresztül féltek, mivel úgy hitték, szellemek és démonok járnak a mélyükön. Mára viszont turisztikai attrakciókká váltak és beruházók figyelmét is felkeltették, ami veszélybe sodorta a bennük megtelepedett élővilágot – derül ki a BBC riportjából.
A világ összes víznyelőjének kétharmada Kínában található, a legtöbb – 30 darab – Kuanghszi tartományban. Ezek a képződmények akár 300 méteres mélységűek is lehetnek, mélyükön pedig rég elveszett, ősi világok rejtőzhetnek. A gödrökben ugyanis olyan erdők léteznek, amelyek a dinoszauruszok kora óta érintetlenek, így képesek évszázadokon keresztül megőrizni törékeny ökoszisztémákat.
A most feléjük irányuló figyelem miatt azonban félő, hogy ezek a ritka és lenyűgöző természeti rendszerek örökre eltűnhetnek.
A jelenleg az ötvenes éveiben járó Ke Fej az első felfedezők egyike volt, aki lemerészkedett az óriási szakadékokba. Gyerekkorában mindenki azt tanította neki, hogy maradjon távol ezektől a képződményektől, mivel jelenlétével feldühítheti az ottani démonokat, akik aztán viharos széllel és heves esőzéssel sújtanák a falut.
Kíváncsisága ennek ellenére végül felülkerekedett félelmén és elkezdte felfedezni a tienkengeket. Arra, hogy mennyire különlegesek is ezek a víznyelők, viszont csak akkor jött rá, amikor egyik útjára tudósokat vitt magával.
A szakértők teljesen elképedtek. Azt mondták, olyan új növényfajokat találtak odalent, amilyeneket több évtizednyi kutatás alatt sehol máshol nem láttak. Nagyon izgatottak lettek, mi pedig el sem hittük, hogy ekkora kincs valami, amit mi teljesen hétköznapinak vettünk
– mesélte Fej. Ettől kezdve számos országból érkeztek kutatók, hogy tanulmányozzák a gödrök élővilágát.
A víznyelők ritka és értékes képződmények, bennük régóta kihaltnak vélt és teljesen ismeretlen előlények bujkálhatnak. Az elmúlt években a tudósok több korábban sosem látott pókot, halat, csigát és orchideát is találtak a mélyükön.
Kuanghszi káprázatos tájai és különleges gödrei miatt nincstelen régióból mára turisztikai központtá vált. Ez sok helyi lakos életét tette jobbá, egyesek azonban attól tartanak, hogy ez a tendencia elterelheti a figyelmet tudományos kutatásokról. Dr. Lina Shen, a víznyelők szakértője attól tart, hogy a túlzott fejlesztések hatalmas károkat okozhatnak a tienkengek ökoszisztémájában.
The post Elveszett világok rejtőznek Kína óriási gödreiben first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu