Az év végéhez közeledve mindig érdemes visszatekinteni az elmúlt tizenkét hónap termésére, legyen szó könyvekről, zenéről vagy épp a művészet különböző ágairól: a bevallottan szubjektív cikkünkben az idei évben elkészült vagy átadott építészeti projektek közül emeljük ki a legjobbakat, amik a világ bármelyik pontján megállnák a helyüket.
Elrettentő példából kortárs irodaház
A Városliget és környéke az elmúlt években számos építészeti és politikai csata színtere lett – ennek bizonyításához elég csak a Liget-projektre, a bukdácsoló Biodóm-álomra, illetve az Ajtósi Dürer sor mellől jórészt kiradírozott egykori Szent Szív-zárda helyén épülő iroda- és lakóházakra gondolnunk. Ez azonban távolról sem jelenti azt, hogy a környéken egyáltalán ne történt volna pozitív fejlemény.
A Magyar Építészeti Múzeum projektje ugyan csigalassúsággal halad előre, elkészült azonban a Városligeti fasor és a Dózsa György út sarkán álló egykori MÉMOSZ-székház, illetve a hozzá tartozó kulturális épület teljes felújítása, amit a Tiba Építész Stúdió munkatársai vittek végig.
A témában született cikkünkben felidéztük: a két világháború közti modernizmus több fontos alkotójának közreműködésével 1950-re megszületett két épület átadása után azonnal a hatalom kereszttüzébe került, hiszen minden részlete teljes ellentétben állt a moszkvai mintára gyorsan teret nyerő szocreál elveivel. Ennek ellenére az előadóterem a Rákosi-, majd a Kádár-korban is számtalan pártkongresszus, valamint fontos esemény helyszíne volt, az irodatereket pedig az építőmunkások legfontosabb szervezete használta.
Az együttes a rendszerváltás után kiürült: a leginkább konferenciaközpontként használt előadótér közel harminc éven át üresen állt, a Liget felé néző irodaépületet azonban az ING bank megmentette (Erick van Egeraat, 1998–2002), így a legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztők közé tartozó WING 2019-ben nem egy keserves állapotról indulva kezdte meg a terület átalakítását az RTL számára.
Az öt éven át tartó munka 2024 nyarán ért véget, helyszíni bejárásunkban és fotóriportunkban pedig annak részleteit is bemutattuk, így egyértelművé vált, hogy a Tiba Stúdió a több átalakítást is túlélő, nívós belsőépítészeti részletek jó részét megmentette, majd úgy nyúlt az épületekhez, hogy azok műemléki szempontból nem szenvedtek nagy károkat, sőt, az új burkolatok, valamint ívek és formák sokszor az eredetiekre kacsintanak vissza.
The post Értékmentés, érzékeny bővítés és új élettel való megtöltés – ezek 2024 legjobb épületei first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu