Űripari magánvállalat kötött szerződést az Európai Űrügynökség (ESA) az első európai holdra szálló egység megépítéséről – jelentette be a szervezet. Az eszközt a francia-olasz Thales Alenia Space fejleszti, és a megállapodás értelmében 2030-ig kell elkészülnie.
A tervek szerint az Argonaut névre keresztelt leszállóegység teljesen önműködő lesz, és akár öt éven keresztül üzemképes tud majd maradni a Hold kíméletlenül fagyos környezetében.
Az eszközt újrahasználhatóra tervezik, hogy több küldetést is képes legyen teljesíteni, amelyek időtartama egy hét és egy hónap közötti lehet.
Az Argonaut 1500 kilogrammnyi rakományt lesz képes a Holdra juttatni, például ellátmányt űrhajósok számára, holdjárót vagy akár erőművet is.
Az eszközt az űrügynökség a tartós holdi jelenlét kiépítésére törekvő Artemis-program támogatására is felhasználná, hogy szállítmányt juttasson az égitesten tartózkodó asztronautákhoz. Az ESA azt ígéri, nem lesz olyan terület a Holdon, ahová az Argonaut ne lenne képes eljutni, ráadásul elképesztő, 100 méteres pontossággal tud majd landolni.
Az Argonaut első küldetése, az ArgoNET 2031-ben indulhat útnak egy Ariane-6 űrrakéta segítségével.
Az Argonaut lehetővé teszi Európa számára, hogy jelentős mértékben hozzájáruljon a nemzetközi partnerségekhez, miközben utat nyit a fenntartható emberi jelenlét számára a Holdon. Európa úton van a Hold felé, és megteremtette az alapokat az európai autonómia felé a felfedezés terén
– érzékeltette a leszállóegység fontosságát Daniel Neuenschwander, az ESA egyik vezetője.
Az Európai Űrügynökség a következő években számos izgalmas űrküldetés végrehajtását tervezi. Például 2028-ban küldenék a Marsra Rosalind Franklin nevű marsjárójukat, amely egy fúró segítségével akár 2 méter mélyről származó mintákat is képes lesz tanulmányozni. 2035-ben pedig egy leszállóegységet is a vörös bolygóra juttatnának, ennek a küldetésnek a részleteiről azonban egyelőre nem sokat tudni.
The post Éveken belül holdra szállhat Európa first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu