Ez a kórházi baktérium még a műanyagot is meg tudja enni

Thumbnail for 6521340

Egy új tanulmány alapján képes elfogyasztani a gyógyászati beavatkozásokhoz használt műanyagokat egy, a kórházakban gyakori szuperbaktérium – írja a Live Science. A Pseudomonas aeruginosa nevű faj potenciálisan halálos fertőzést tud előidézni a tüdőben, a húgyutakban és a vérben.

A szakértők egy kórházi páciens sebéből vett mintát elemezve olyan mechanizmust észleltek, amely segít a mikroorganizmusnak abban, hogy hosszabb ideig fennmaradhasson a felületeken és a betegekben. Úgy tűnik, a baktérium fel tudja falni a varratokban, implantátumokban és más orvosi eszközökben lévő, biológiailag lebomló műanyagokat.

Ronan McCarthy, a Brunel University of London munkatársa szerint ennek tükrében át kell gondolni a kórokozók kórházi környezetben való létezését.

A műanyagok, így a műanyag felületek, potenciálisan táplálékul szolgálhatnak ezeknek a baktériumoknak.

Az ilyen képességgel rendelkező kórokozók hosszabb ideig maradhatnak életben a kórházi környezetben. Ez azt is jelenti, hogy minden műanyagot alkalmazó orvosi eszköz vagy kezelés hajlamos lehet a baktériumok általi lebontásra” – nyilatkozta.

Érdemes hozzátenni: a vizsgálatot laboratóriumban végezték el. Annak megértéséhez, hogy miként viselkedik baktérium valós környezetben – ahol speciális tisztítási eljárásokat alkalmaznak –, további elemzésekre lesz szükség.

Még ellenállóbb lesz

A Pseudomonas aeruginosa az utóbbi 200 évben gyors fejlődésen esett át: ahogy az emberek elkezdtek sűrűn lakott területeken élni, a kórokozó képessé vált a fertőzésre. A mikroba különösen a légszennyezés miatt tüdőgyengeségben szenvedőkre jelent veszélyt.

Azóta számos törzsénél megjelent az antibiotikumrezisztencia, ezek az ellenálló típusok a katétereket és a lélegeztető készülékeket is képesek beszennyezni. Ma a Pseudomonas aeruginosa igen gyakori oka a kórházi fertőzéseknek, különösen a veszélyeztetett páciensek körében, a betegség világszerte évente mintegy 559 ezer halálesetért felelős. Az nem tisztázott, hogy a baktérium miként tud szaporodni látszólag steril kórházi környezetben.

A mostani vizsgálatban egy brit beteg mintáját elemezték, és megállapították, hogy a kórokozó képes előállítani egy Pap1 nevű enzimet. Ez lebontja a PCL műanyagot, amelyet gyakran használnak varratokban, sebkötözőkhöz, sebészeti hálókhoz és más orvosi eszközökhöz. A Pap1 révén a műanyagból szén keletkezik, amelyet hasznosítani tud a baktérium.

Hogy teszteljék, az enzim valóban felelős-e a műanyag lebontásáért, az azt kódoló gént beillesztették az Escherichia coli baktériumba, igazolva a feltételezést. A kódoló gént emellett eltávolították a Pseudomonas aeruginosa egyik variánsából, amely így nem tudta hasznosítani a műanyagot.

A csapat szerint a műanyag lebontása veszélyesebbé és ellenállóbbá teszi a kórokozót, ugyanis az a műanyagdarabokat olyan keményebb rétegek kialakítására használja, amelyek védelmet nyújtanak.

A kutatók más baktériumokban is azonosítottak hasonló enzimeket, ami azt jelenti, hogy egyéb kórokozók is megerősödhetnek hasonló módon.

A szakértők sürgős vizsgálatokat szorgalmaznak a helyzet megértésének érdekében. „A műanyagok a modern orvostudományban mindenütt jelen vannak, de kiderült, hogy egyes kórokozók alkalmazkodtak azok lebontásához” – nyilatkozta McCarthy. Mint hozzátette, meg kell értenünk, hogy ez milyen hatással van a betegek biztonságára.

The post Ez a kórházi baktérium még a műanyagot is meg tudja enni first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest