Ez lehet a banánhéj a nyugdíjasoknak az otthonfelújítási támogatásnál

Thumbnail for 6462540

A nyugdíjasok számára igényelhető otthonfelújítás részleteibe avatott be Farkas András nyugdíjszakértő hírlevelében.

Februárban jött a hír, hogy a kormány kibővíti a vidéki otthonfelújítási programot. Az ötezer főnél kisebb lakosságszámú településeken élő, nyugdíjban és hasonló ellátásban részesülők vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatásként otthonfelújítási támogatást vehetnek igénybe 2025. március 26-ától 2026. június 30-ig.

Az igénylők azok lehetnek, akik

  • öregségi nyugdíjban (ideértve természetesen a Nők40-et is),
  • vagy a nyugdíjkorhatár betöltését követően özvegyi nyugdíjban, rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs ellátásban,
  • vagy korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, átmeneti bányászjáradékban, táncművészeti életjáradékban,
  • vagy a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított nyugdíjban,
  • illetve egyházi jogi személytől nyugdíjban részesülnek.

A támogatás az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlanok, valamint tanya vagy birtokközpont jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületeinek felújítására igényelhető.

Az igénylés feltétele, hogy az igénylő – együttes igénylés esetén mindkét fél – a támogatott lakásban lakóhellyel rendelkezzen, s az igénylő vagy igénylők, valamint gyermekeik, illetve az igénylő(k) szülője, szülői együttes tulajdoni hányada érje el legalább az 50 százalékot.

  • Lakóhelynek a lakcímet igazoló hatósági igazolványon lakóhelyként feltüntetett cím fogadható el.
  • Tartózkodási hely címén lévő lakás felújítására a támogatás nem vehető igénybe.

A támogatásnak egy sor további feltétele is van, például:

  • az igénylő vagy együttes igénylés esetén legalább az egyikük nyugdíjas (vagy a felsorolt hasonló ellátások valamelyikében részesülő személy) kell legyen.
  • Az igénylőnek, együttes igénylés esetén a házastársnak vagy az élettársnak az állami adóhatóságnál nem lehet köztartozása, vagy csak ötezer forintot meg nem haladó összegű.
  • Az igénylőnek a rendeletben meghatározott építési tevékenységekre vonatkozóan a kivitelezést végző vállalkozóval 2024. december 11. után megkötött szerződéssel kell rendelkeznie.
  • Az igénylővel vagy házastársával/élettársával a felújítási munkák elvégzésére szerződött vállalkozó nem lehet sem az igénylőnek, együttes igénylés esetén pedig sem a házastársának vagy élettársának közeli hozzátartozója, illetve sem ők, sem a közeli hozzátartozóik nem rendelkezhetnek tulajdoni részesedéssel vagy nem tölthetnek be tisztséget ezen vállalkozásban.
  • A felújítási munkákat 2025. január 1-je után kiállított és teljesített számlák másolatával kell igazolni. A számlák vagy az igénylő, vagy együttes igénylés esetén házastársa/élettársa nevére és a felújított lakás címére kell, hogy szóljanak.
  • Átutalással teljesítendő számláknál a banki átutalást igazoló dokumentum vagy a fizetési számlakivonat (bankkivonat) másolatával igazolni kell a számla kiegyenlítését, és ezeken a dokumentumokon azonosíthatók kell legyenek az egyes kiegyenlített számlák tételei.
  • A kérelemhez egy sor nyilatkozat is szükséges, az igénylőnek mindet megfelelően ki kell töltenie és a kérelmével együtt kell benyújtania a Magyar Államkincstárhoz.

A támogatás legfeljebb a lakás felújítására fordított költségek fele lehet azzal, hogy nem lehet több 3 millió forintnál. Vagyis a teljes figyelembe vehető felújítási költség legfeljebb 6 millió forint lehet. A támogatás összegében a vállalkozási díj és az anyagköltség minden esetben fele-fele arányban oszlik meg, ennek következtében a benyújtott kérelemhez csatolt számlák között feltétlenül kell lennie minimum 25–25 százalék vállalkozási díjat és anyagköltséget tartalmazó számlának. A támogatást a jogszabályban felsorolt kivitelezési, építési munkák végrehajtását és az utolsó számlák kiegyenlítését követően 60 napos határidőn belül lehet igényelni. Vagyis a felújítást addig tudni kell finanszírozni.

Az igényléshez a kitöltött kérelem mellett a nyugdíjas igénylőnek hat kötelező és nyolc opcionális okiratot és összesítőt kell mellékelnie, ezek mellett egy sor nyilatkozatot tennie, vagyis összetett folyamatról van szó. Vagy ahogy Farkas András fogalmazott,

az ügyintézés nem igazán nyugdíjasbarát.

A kincstár a támogatás felhasználásának ellenőrzésére a támogatás folyósítását követő egy évig ellenőrzi, illetve az életvitelszerű bentlakás kötelezettségének teljesítését a támogatás folyósítását követő öt évig jogosult ellenőrizni, a kormányhivatal bevonásával.

Ha a kincstár a kormányhivatal által megküldött jegyzőkönyv alapján megállapítja, hogy az igénylő jogosulatlanul vette igénybe a támogatást, akkor felszólítja őt a támogatás kamattal növelt visszafizetésére.

Ha mindezek ismeretében a rendeletben felsorolt 2889 kistelepülésen lakó nyugdíjasként kedvet érez valaki a falusi otthonfelújítási támogatás igénybe vételére (és az önerő biztosításához esetleg kamattámogatott banki hitel felvételére), akkor a nyugdíjszakértő azt javasolja, előtte minden részletre kiterjedően tájékozódjon ide kattintva, vagy a Magyar Államkincstár területi irodáiban.

A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának alapító elnöke, Juhász László szerint az otthonfelújítási támogatás

nem jelent nagy segítséget a nyugdíjasoknak,

mert az 5000 fő alatti településeken zömmel szegényebb nyugdíjasok laknak, akik ezt nem tudják majd igénybe venni, mert nem rendelkeznek a szükséges önrésszel. A kedvezményes hitelről pedig azt mondta, életveszélyes 70 éven felülieket hitelfelvételbe belezavarni.

The post Ez lehet a banánhéj a nyugdíjasoknak az otthonfelújítási támogatásnál first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest