Ezért kell felásni a kertet

Thumbnail for 6230738

A kerti talaj felásása a letermett növények lekerülése után, ősszel, általánosan bevett szokásnak tekinthető. Egyre gyakrabban olvasni azonban az ásás nélküli talajművelés jótékony hatásairól, szélesebb körben való terjedéséről is, azonban bevett eljárásnak még mindig az ásásos talajművelés tekinthető, írja az Agroforum.hu.

Az ásással a talaj felső, illetve alsó rétegeinek cseréjét valósítjuk meg, valamint az elhalt növényrészek beforgatása, minél mélyebb rétegekbe való lekerülése segíthető elő, olvasható a lap cikkében.

Mint fogalmaznak, további célunk az ásással a talaj víztartalmának növelése, levegősségének biztosítása. Ezek növelését úgy tudjuk elérni, hogy az ásás folyamán minél vékonyabb talajszeleteket forgatunk.

A tavasszal végzett talajmunkákról, az őszivel ellentétben tudnunk kell azt, hogy hatalmas vízvesztéssel járnak, így lehetőség szerint őszi elvégzésére kell törekednünk. A tavasszal végzett ásást követően viszont a párolgás megakadályozása érdekében gereblyével a talajfelszínt ajánlatos elsimítani.

A talaj forgatásával beinduló hasznos biológiai életfolyamatok is csak később indulnak be tavaszi ásás esetében, így a bekerülő növényi maradványoknak, esetleg szerves trágyának sajnos már nincsen elegendő idejük lebomlani, a növény számára felvehető, hasznos formává alakulni.

Az időben és helyesen elvégzett talajmunkával tehát a tápanyagok mellett az öntözésen is tudunk spórolni.

Kapcsolódó
Ezt sokan elfelejtik a leander teleltetésénél

A növényről nem szabad megfeledkezni a hidegebb hónapokban sem.

The post Ezért kell felásni a kertet first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest