Ezért születtek kékbőrű emberek Amerikában

Thumbnail for 6429979

Martin Fugate, egy francia bevándorló, aki 1820 körül telepedett le az amerikai Kentuckyban, szokatlan család patriarchája volt: amerikai feleségével, Elizabeth Smithszel közös hét gyermeke közül négynek kék színű lett a bőre. Az Appalache-hegység eldugott vidékein a kis családi közösségek közötti belterjes házasság megszokottnak számított. Mivel igencsak kicsi volt a rendelkezésre álló génkészlet, a Fugate, a Smith és a többi, velük kapcsolatban álló klán minden nemzedékében előfordultak „kentuckyi kékbőrűek”.

Csupán az 1960-as években derült fény a különleges jelenség okára, a kúra is dr. Madison Cawein hematológus és Ruth Pendergrass közös erőfeszítéseinek köszönhető. A bajkeverő az ún. methemoglobinémia nevű rendellenesség volt, ami a vörösvérsejtek oxigénközvetítő képességét befolyásolja. Mindezt a methemoglobin fehérjéje okozza, amelyik a normálisnál jóval nagyobb arányban fordul elő a hemoglobinhoz képest. Az érintettek külső megjelenése igencsak feltűnő:

az ajkuk szinte lilás árnyalatú lesz, bőrük kék, a vérük pedig sötétbarna.

Ebben az esetben mind Martin Fugate, mind Elizabeth Smith recesszív génként hordozta e képességet, így sikerült azt továbbadniuk gyermekeik többségének. A gyógymód viszonylag egyszerűnek bizonyult, bár ellentmondott a józan észnek: dr. Cawein a fellelt leszármazottak ereibe metilénkék oldatot fecskendezett, a festékként is használt sókristály pedig enyhítette a tüneteket és a bőrszínt is „kifehérítette”.

A Fugate família és rokonaik egyébként nem szenvedtek semmilyen fájdalmas mellékhatástól, „kékbőrűségük” legfeljebb a babonás falusiak átkait vonta a fejükre, ami persze hozzájárult e családok elszigeteltségéhez és egymás közötti szaporodásához – az ördögi kört csak a modern orvostudomány tudta megszakítani.

The post Ezért születtek kékbőrű emberek Amerikában first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest