A december végi ünnepi időszak napjainkban teljesen magától értetődőnek tűnik, azonban a karácsonyt több alkalommal is betiltották már a világ különböző pontjain: hol vallási, hol politikai okokból. A tiltások a modern történelem során leginkább az olyan diktatórikus hatalmakra voltak jellemzők, mint a náci Németország, Fidel Castro Kubája vagy a Szovjetunió. Az egyik első tiltás azonban a 17. századi Angliában történt.
Az angolszász területeken hagyományosan nem a szenteste, hanem december 25. jelenti a karácsony csúcspontját, ekkor ünneplik Krisztus születését. Néhány száz évvel ezelőtt a mulatságok Vízkereszt előtti napig, vagyis egészen pontosan január 5-ig tartottak, amikor is a templomokban tartott istentisztelet mellett tömve voltak a kocsmák és vendéglők is, és emberek tömegei szórakoztak otthonaikban és a nyílt utcán egyaránt. Ezt elégelte meg a puritánok vezére, Oliver Cromwell, aki minden karácsonyi ünnepséget illegálissá tett.
Az első törvényt 1644-ben fogadtatták el a parlamentben, melynek értelmében betiltották a karácsonyi mulatozást. Ehelyett böjti napot és imádkozást írtak elő, a szigorú vallási szabályoknak megfelelően.
1645-ben aztán egy olyan vallási útmutatást adtak ki az istentiszteleti napokról, amiből egyszerűen kihagyták a karácsonyt, amit 1647-ben egy újabb parlamenti rendelettel fejeltek meg. Ekkorra már jelentős változások álltak be az országban: elkergették I. Károly királyt, és a presbiterianizmus lett az államvallás. A rendelet ekkor megerősítette, hogy a karácsonyi ünneplése illegális, aki pedig mégis így jár el, az büntetést kockáztat.
A szabályok szerint a karácsonyi napoknak pontosan olyanná kellett válniuk, mint egy átlagos hétköznapnak. Ennek értelmében a kereskedőknek a megszokott rend szerint kellett nyitva tartaniuk a boltjaikat, tilos volt dekorációt készíteni az emberek otthonaira, valamint a közös éneklésről, ünneplésről, táncról és az alkoholfogyasztásról is le kellett mondani. A The Week szerint a puritánok minden kapcsolatot el akartak tüntetni a katolicizmussal, ezért az angol Christmas szóban a mas (mise) helyett a tide (menet) szócskát használták. Így a Christmasból Christ tide lett.
Lázadások a karácsonyért
A fent említett intézkedések nem arattak osztatlan sikert a lakosság körében, mégis voltak olyan események, amelyeket a karácsony tiltása ellenére is megrendeztek. Ilyen volt például a karácsonyi ünnepi focimeccs Canterburyben. A lakossági ellenállás azonban évről évre egyre jobban látható lett, és gyorsan lázadásokhoz vezetett.
The post Ezért tiltották be hosszú évekre a karácsonyt Angliában és Amerikában first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu