A Földtől mindössze 105 fényévre fekvő HD 110067 csillag több szempontból is különleges. Az objektum körül egyrészt hat bolygó is kering, másrészt azok mozgása tökéletes összhangot mutat – a rezonancia miatt amíg a rendszer legkülső bolygója egy teljes kört tesz meg csillaga körül, addig a legbelső hatot, és így tovább. Egy, a közelmúltban megjelent tanulmány alapján a rendszer ugyanakkor több milliárd évvel fiatalabb lehet, mint eddig gondolták – írja a Space.com.
A szakértők korábban a fényességből és hőmérsékletből kiinduló Hertzsprung-Russell-diagramot használva arra jutottak, hogy a HD 110067 nagyjából 8 milliárd éves, Klaus-Peter Schröder, a Guanajuatói Egyetem munkatársa azonban nemrégiben megállapította, hogy a módszer a Napnál kisebb tömegű objektumok esetében nem feltétlenül pontos.
A kutató kollégáival ezért új becslést adott a csillag korára más jellemzők, így az aktivitási szint és a forgási sebesség vizsgálatával.
Az eredmények alapján a HD 110067 viszonylag fiatal, nagyjából 2,5 milliárd éves.
A csapat először az ionizált kalcium hullámhosszának elemzésével mérte fel a csillag aktivitás, ezt, a mágneses mezők által gerjesztett anyagot a teleszkópok könnyen észlelhetik a forró objektumoknál. Ezt követően a HD 110067 forgásának lassulását mérték fel, és arra jutottak, hogy az égitest 20 földi nap alatt fordul meg. Végezetül olyan analóg csillagokat kerestek, amelyekből következtethettek a HD 110067 korára.
Schröder szerint a HD 110067 bolygóinak tökéletes szinkronja akár már 1 milliárd év után elkezdhetett kialakulni a belső bolygók révén. A helyi égitestek egyébként túl közel fekszenek csillagukhoz ahhoz, hogy fennmaradhasson felszínükön az élet, ám elképzelhető, hogy HD 110067-től távolabb, az úgynevezett lakható zónában további objektumok rejtőznek.
The post Félreismertük a tökéletes bolygórendszert first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu