Újév napján valamivel hajnali három óra után a felállított akadályokat megkerülve egy bérelt kisteherautó hajtott az ünneplők közé New Orleans zenei klubjairól ismert történelmi belvárosában. A támadó ezt követően kiszállt a kocsiból, és tüzet nyitott. A lövöldözésben két rendőr megsebesült, a támadót lelőtték. Jelenlegi tudásunk szerint a támadásnak az elkövetővel együtt tizenöt halálos áldozata van.
A másik merénylet nem sokkal ezután történt Las Vegasban. Az amerikai állampolgárságú elkövető itt szintén egy bérelt kocsit használt, egy Tesla Cybertruck kisteherautót. Az autó fedett platója alatt olyan anyagokat és eszközöket találtak nagyobb mennyiségben, amelyek önmagukban is alkalmasak egy spontán robbanás előidézésre. A sofőr először megállt a Trump International Hotel kocsifelhajtóján, közvetlenül a szálloda épülete előtt, majd a robbanás pillanata előtt főbe lőtte magát. Ennek a merényletnek ő az egyetlen halálos áldozata, ugyanakkor a gépkocsi környezetében tartózkodók közül – a másik esethez hasonlóan – többen megsérültek. Mivel a férfi a Tesla utasterében a felismerhetetlenségig összeégett, a minden kétséget kizáró azonosítása komoly feladatot jelentett a hatóságoknak. A hasán és a karján lévő tetoválások alapján végül a felesége azonosította az elkövetőt.
A hatóságok és a nemzetközi média azonnal számos hasonlóságot talált a két tragikus eset között, ezért vizsgálni kezdték, hogy összefüggésbe hozhatók-e egyáltalán. A két feltételezett elkövetőt mindenekelőtt a katonai hátterük köti össze, valamint az, hogy egy időben teljesítettek szolgálatot Afganisztánban az Egyesült Államok vezette katonai koalíció megszállása idején, amely 2021 augusztusában ért véget a szövetséges csapatok kivonásával. Az újévi merényletek az előkészítésük módjában is hasonlítanak egymásra.
Az amerikai veterán terrorista fordulata
A New Orleans-i autós támadót, aki a rendőrökkel folytatott tűzharcban halt meg, az amerikai hadsereg veteránjaként azonosították. A texasi születésű férfiról az utóbbi napokban számos információ látott napvilágot.
A 42 éves Samszúd-Din Dzsábbár öt videót tett közzé a Facebookon a támadást megelőző órákban és percekben – tájékoztatott az FBI terror-elhárítási divíziójának igazgatóhelyettese csütörtöki sajtótájékoztatóján. Dzsábbár a videókban utalt a rendezetlen családi hátterére. A férfi a válását követően a családja széthullásától kattanhatott be. Elmondása szerint eleinte azt tervezte, hogy összehívja a szeretteit egy „kis ünneplésre” azzal a szándékkal, hogy kiirtsa a családját. A videókban elmondta azt is, hogy megváltoztatta a terveit, mert azt akarta, hogy a hírekben inkább „a hívők és a hitetlenek háborújára” essen a fő hangsúly. Dzsábbár saját bevallása szerint nyár előtt csatlakozott az Iszlám Államhoz, kocsijában meg is találták a terrorszervezet zászlaját.
Dzsábbár a CNN által megrajzolt portré szerint a texasi Beaumontban született és nőtt fel. Huszonnégy éves testvére és hatvanöt éves édesapja a hírcsatornának arról számoltak be, hogy nem tudják hova tenni a támadást, mivel a családtagjukat kedves, halk szavú emberként ismerték. A testvérek amerikai muszlimként nevelkedtek, és rendszeresen jártak istentiszteletekre. Öccse nem emlékezett olyasmire, hogy a férfi valaha is szóba hozta volna az Iszlám Államot, a radikális iszlamista nézeteire sem utalt semmi. Családtagjai azt állítják, el sem tudják képzelni, milyen esemény vezethetett Dzsábbár nézeteinek megváltozásához.
The post Feltűnően sok a hasonlóság a New Orleans-i és a Las Vegas-i merényletek között first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu