Tudjuk, hogy az emlősök aktívan kommunikálnak egymással, főleg anyák a kicsinyiekkel állnak szinte állandó kapcsolatban, és igaz ez a tengeri emlősökre is. Vajon mit mondanak egymásnak? Egy új tanulmány most erre adott választ, és egy hangfelvétel is megjelent, amelyen egy ételért „kolduló” hosszúszárnyúbálna-borjú (más néven púpos bálna) hallható.
„A borjú számos hangot ad ki, magasakat, mélyeket, hosszan és röviden, ám amennyiben szoptatásról van szó, rövidek, alacsony frekvenciájú, ugatásra vagy böfögésre emlékeztető hangokat hallunk – mondta az IFLScience-nek Maevatiana Nokoloina Ratsimbazafindranahaka, a kutatás vezetője.
Számos szárazföldi emlős ilyenkor mondjuk úgy, ráutaló magatartást (is) tanúsít, például a testtartásával vagy az anya böködésével, a kisbálna azonban csak hanggal jelez. Ha nagyon éhes, valószínűleg kitartóbban nyafog, és lassan elindul az anyja hasán található emlőkhöz.
És mindezt hogyan sikerült kideríteni? Úgy, hogy kíméletes eljárással kamerákat rögzítettek az állatokra, amely a vizuális és hangjelek mellett az egyed gyorsulásáról és a mélység változásáról is információval szolgált. Így tudták a rögzített hangtípusokat cselekvéshez kötni, és innen tudjuk, hogy a „böfögő, ugató” hangok azt jelentik: „Anya, nagyon éhes vagyok!”
The post Felvették, ahogy a kisbálna tejért könyörög first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu