Az 2024 YR4 közelmúltbeli felfedezéséig a Bennu aszteroida volt a Földre leginkább veszélyes objektum. A fenyegetés persze relatív, előbbi égitest 1,6 százalékos eséllyel csapódhat bolygónkba 2032-ben, míg utóbbi csupán 1:2700-as valószínűséggel érheti el a Földet 2182-ben.
A Bennut korábban a NASA OSIRIS-REx űrszondája kereste fel, amely mintát is vett belőle. Az eszköz által gyűjtött adatok nagyban kibővítik a Naprendszerrel kapcsolatos ismereteinket, egy új tanulmányban a szakértők azonban nem ezzel a vetülettel, hanem a Bennu becsapódásának potenciális hatásaival foglalkoznak – írja az IFLScience.
A kisbolygó mintegy 500 méter átmérőjű, tehát eltörpül a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida mellett. Az ütközés ennek ellenére globális következményekkel járhatna.
Lan Dai, a Puszani Alaptudományok Intézetének munkatársa és kollégái több lehetséges forgatókönyvvel számoltak, de kizárólag arra fókuszáltak, hogy a becsapódás okozta por milyen hatásokat okozna. Az eredmények alapján az ütközéssel hatalmas mennyiségű részecske kerülne a sztratoszférába.
A legrosszabb forgatókönyv szerint 400 millió tonna por áramlana a légkörbe, ami globális telet okozna: 4 Celsius-fokkal csökkentené az átlaghőmérsékletet, harmadával mérsékelné az ózonszintet és 15 százalékkal vetné vissza a csapadékmennyiséget.
A hatások részeként drámai mértékben csökkenne a fotoszintézis, ami az egész táplálékhálóra kihatna, tömeges pusztulást idézve elő. A vasban gazdag szennyeződések ugyanakkor a Csendes-óceánban három évig tartó virágzást idézne elő a mikroalgák körében.
Dai szerint a földtörténetben sokszor történtek becsapódások, korai őseink is átéltek néhány, a bolygót megváltoztató eseményt. Ezek a katasztrófák evolúciónkat, genetikánkat is befolyásolhatták.
The post Globális telet okozna a Földön ez az aszteroida first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu