Gyarmati Andrea: Ha politikailag képzetlen vagyok, nem gond, de ha összekeverem Amerika kapitányt Supermannel, az gáz

Sokadjára is itt a karácsony a maga izgalmaival, örömeivel és persze hiányaival, szomorúságaival.

Igyekszem nem elfeledkezni róla, hogy a boldogság leginkább azon múlik, miképpen viszonyulunk életünk történéseihez – na, ez nem mindig könnyű.

Sok emberrel állok kapcsolatban, sokan tisztelnek meg örömükkel, bánatukkal, és ez boldogsággal tölt el.

Járom a várost, élvezem, ahogy díszbe öltöznek az utcák, és nemcsak a közelgő ünnep hangulata, hanem a kapkodás és a türelmetlenség szele is meglegyint. Igyekszem nem magamra húzni a feszültséget, inkább a pozitív benyomásokat gyűjtöm be.

Szerencsére nincs nehéz dolgom, ugyanis a gyerekek elképesztő kedvesen készülődnek. Van mit tanulni tőlük.

Feldíszítjük a rendelőt, jönnek a manók, a rénszarvasok, sőt idén Grincsekkel is lehet találkozni.

Grincsezni olyan, mint a Valentin napi örömködés: az én időben nem ismertük, nem tudtuk, ki és főleg mi a Grincs, pláne a grincsfa, és főleg: miképpen kerülnek a karácsonyfa, a gyertyák és az adventi koszorú mellett az ünnepi dekorációba?

De most kénytelen voltam utánaolvasni a dolognak, hiszen tudatlanságnak nincs helye a munkahelyemen.

Ha politikailag képzetlen vagyok (az vagyok), az nem gond, nem zavarja a betegeimet, de ha, teszem azt, összekeverem Amerika kapitányt Supermannel, na, az gáz.

Grincs története ráadásul kedvemre való, mert végtelenül tanulságos – és én bizony szeretem a tanmeséket.

Grincs meséjét 1957-ben egy német származású amerikai író, karikaturista alkotta meg képeskönyvként, utóbb film is készült a történetből.

Grincs egy zöld színű, szőrös lény, aki utálja a karácsonyt. Ez bizony nem teszi szimpatikussá. Ám, ha elolvassuk a sztoriját, rögtön megértőbbek leszünk vele – tisztára úgy, mint a való életben elsőre ellenszenves alakokkal.

Grincsnek ugyanis eredetileg semmi baja nem volt a karácsonnyal, viszont sokat szomorkodott az őt bántó emberek miatt. A bántások oka, hogy Grincs külseje eltér a város többi lakójáétól, ezért elüldözik a közösségből.

Szerencsére – és remélem, nem csupán a mesében zajlik így – lakik egy kislány a városban, akinek sikerül rábeszélnie Grincset az ünneplésre. Már szinte happy end a történet, ám a városka polgármestere borotvát ajándékoz Grincsnek, amin ő annyira megbántódik és felháborodik, hogy ellopja a karácsonyt: az összes karácsonyfát, dekorációt és ajándékot.

Csakhogy – és ez a szuper a mesében – az emberek nem adják fel, hiszen tudják: a karácsony nem a külsőségekben, hanem a szívünkben él.

Amin Grincs annyira meghatódik, hogy mindenkit meghív a barlangjába egy hatalmas karácsonyi „bulira”. Ugye, hogy szép?

Getty Images A Jim Carrey által alakított Grincs.

A grincsfa, amit nálunk is egyre több helyen látni, ebből a történetből származik: az úgynevezett manófa a megkötözött és Grincs által ellopott fenyőket szimbolizálja, vagyis az elfogadás jelképe. Azt hivatott hirdetni, hogyha valaminek vagy valakinek más a kinézete, mint a miénk, vagy ha másképpen viselkedik, mint mi, akkor nem bántani, kiközösíteni kell, hanem próbálni megismerni.

Grincsfát készíthetünk magunknak, remek útmutatók találhatóak a neten, és az benne a különösen jó, hogy általa kitolható az ünneplés, hiszen az ünnep előtt elkészíthetjük, aztán akár tovább tarthatjuk, mint a karácsonyfát.

Nincs bajom Grinccsel, de mielőtt bárki félreértene: attól, hogy Grincs is bekúszik az ünnep díszei közé, nem csökken számomra például az adventi koszorú fontossága, mély jelentése.

Készülünk az ünnepre, a várakozás heteit éljük.

A kezembe került egy levél, melyet egy nagyon, nagyon várakozó fiatalember írt a szimbólumok és a valóság határáról.

Engedélyt kaptam, hogy betűhíven megosszam ezt a levelet, én pedig behelyezem a képzeletbeli karácsonyfa (meg akár a grincsfa) alá. Íme.

Légy szíves Angyalka!!!!, illetve, Anyu!!!! Hozol nekem egy fekete mezt? Mióta Liverpool szurkoló vagyok, ez kellene, és még hozzáteszem hogy+ gatya és egy hozzátartozó lábszárvédő illetve ha úgy jobban érted hosszú zokni.!!! Szeretlek Angyalka illetve ANYA próbállak Angyalkának hinni. Ez lenne a karácsonyi kérésem Angyalka.

Úgy tökéletes, ahogy van. Úgy tökéletes, mint a gyerekek.

Boldog karácsonyt kívánok nekik és persze a felnőtteknek is!

The post Gyarmati Andrea: Ha politikailag képzetlen vagyok, nem gond, de ha összekeverem Amerika kapitányt Supermannel, az gáz first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest