Gyengén muzsikált megint a bolti kiskereskedelem

Thumbnail for 6606380

A KSH friss jelentése szerint

  • 2025. májusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 2,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.

Áprilisban még 5 százalékos volt a növekedés, igaz, előtte márciusban meg csak 0,4, viszont februárban 3,3, januárban pedig 4,7 százalékkal haladta meg az előző évit az adat.

  • A 2,1 százalékos átlagos éves növekedésen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 0,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,0 százalékkal bővült, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,1 százalékkal mérséklődött az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Ezen belül az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,1 százalékkal növekedett, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,0 százalékkal csökkent.

A nem élelmiszer-kiskereskedelemben az eladások volumene az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 9,1, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 7,2, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 3,6, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 1,0, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 0,4 százalékkal nőtt, a használtcikk-üzletekben 2,5 százalékkal csökkent.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,1 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 4,8 százalékkal emelkedett.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 1,1 százalékkal mérséklődött.

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek volumene lényegében nem változott.

2025. májusban a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 1,3 százalékkal maradt el az előző havitól. Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1691 milliárd forintot ért el. Az országos kiskereskedelmi forgalom 50 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 14 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.

2025. január–májusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 3,1 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit. Ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 2,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,7 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.

Az OKSZ így reagált

Kimúlt az árrésstophatás a kiskereskedelmi forgalomból – kommentálta a friss KSH-adatokat az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) Szerintük ahogyan az várható volt, a lakosság kereslete az áprilisi alig mérhető meglódulás után visszatért az év/év 3 százalékalatti tartományba, oda, ahol februárban és márciusban a felívelő infláció, és a fogyasztói elbizonytalanodást erősítő kormányzati beavatkozáshatásra (Árrésstop) sor került. Az áprilisi felfutás rövid életűnek bizonyult, mert az árrésstopos termékek fogyasztása árrugalmatlan, ezen kívül nem tárolhatók sokáig, így a nagybevásárlásokat szükségszerűen a kereslet visszafogása követi. Ezen az sem segített, hogy a kormány az utolsó percig lebegtette az eredetileg tervezett május végi kivezetés lehetőséget, azaz a „vásároljunk be még egyszer utoljára olcsón” érzés sem működött.
Az árrésstop káros hatásai ugyanakkor lassan élesednek:

  • A beszállítók árnyomása erősödik. A fogyasztói árak ebből származó emelkedését a kereskedelem nem képes egyedül megfékezni. Az OKSZ fenntartja, hogy az áremelések visszaszorításához a teljes ellátási lánc együttműködésére van szükség,
  • A kereskedelemben a beruházások számottevően elmaradnak a korábbi szintektől, amire a kormány ráerősített a plázastop szigorításáról szóló piacellenes elképzelés felvetésével is.

Az OKSZ úgy véli, hogy az ipari termelés és a beruházások visszaesése mellett, súlyos aszálykárok közepette a GDP egyetlen érdemi motorja a lakossági fogyasztás lehetne, ez azonban a kiskereskedelmi különadóval együtt 31,5 százalékos áfa mellett, a vásárlók elbizonytalanodását hozó intézkedésekkel kiegészülve nem lehetséges.

Írtuk, hogy az árrésstop ellenére is voltak áremelkedések, azaz nem feltétlenül jártak jól a vevők. Ahogy azzal sem feltétlenül nyernek a vásárlók ha a plázastopot szigorítják.

The post Gyengén muzsikált megint a bolti kiskereskedelem first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest