Gyomirtókat és rovarölőket találtak sok magyar település csapvizében

Thumbnail for 6493143

Gyomirtókat, rovarölőket és más mezőgazdasági vegyszereket is kimutattak a magyarországi csapvízben. Az Átlátszó cikke szerint a települések ötöde érintett, számos helyen glifozát is jelen van az ivóvízben.

Amint a 24.hu korábban beszámolt róla, a glifozát nevű vegyszer a világ egyik legelterjedtebb gyomirtója. Jó vízoldhatósága miatt az esővízzel és az öntözéssel könnyen bemosódik a talajba, a felszíni és a felszín alatti vizekbe, ahonnan juthat az élelmiszerekbe és az ivóvízbe is bekerülhet.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legutóbbi, 2023-as ivóvízminőségi jelentése szerint

egyre több mélységi felszín alatti vízzel ellátott ivóvíz-ellátórendszerben jelentkezik peszticidprobléma, köztük védettnek tudott nyersvizekben is. Olyan peszticidek is kimutathatóak, amelyeket már több évtizede betiltottak.

A peszticid elnevezés különféle rovarölő-, gyomirtó-, gombaölő-, algaölő- és rágcsálóölő szereket foglal magába.

Peszticidek a határértéket meghaladó arányban csak néhány településen fordultak elő – Akasztón, Vasváron, Dunafalván és Küngösön –, azonban országszerte több száz településen kimutatható volt a jelenlétük, határérték alatti mennyiségben. Glifozátot összesen 124 település ivóvízmintájában találtak, a határértéket ez a vegyszer csak Vasváron haladta meg.

A glifozátot a WHO-hoz tartozó Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség 2015-ben emberekre valószínűleg rákkeltőnek minősítette, az azonban még ma is vitás, hogy pontosan mennyire egészségkárósító ez a vegyszer.

Kapcsolódó

The post Gyomirtókat és rovarölőket találtak sok magyar település csapvizében first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest