Éppen bolhák csipkedték, amikor a telefonban arról beszélt, hogy a róla és munkájáról szóló, januárban megjelent cikkünk után segítséget kérők sora zúdult rá.
Majd elmesélem, most megyek, élhetővé kell tennem a lakást, ami fekáliában úszik.
Imre Erika extrém takarító, így ez a mondat nem meglepő tőle. Olyan lakásokat, házakat takarít csapatával, ahol a szeméttől alig lehet mozdulni. Kritikus körülmények között dolgozik, melyeket rajta kívül nem nagyon tud vagy akar más kezelni.
Korábbi cikkünkben részletesen bemutattuk, hogyan dolgozik, és milyen sorsokat ismer meg a munkája révén. Történetét ott hagytuk abba, hogy a takarításon kívül mást is szeretne elérni: segíteni azokon, akiknek más nem segít, és bemutatni a társadalom azon rétegét, mely a négy fal között, mindenki elől elzárva él. Alkoholisták, gyógyszerfüggők, alkoholista gyógyszerfüggők, demensek, alzheimeresek, halmozók, állatgyűjtők. Nemrég egy olyan helyen dolgozott, ahol 27 macskát tartott a lakó 36 négyzetméteren; takarítás közben több mumifikálódott macskatetem is előkerült.
Januári cikkünk megjelenése után családsegítő központoktól, önkormányzatoktól, egyházi szervezetektől, társasházaktól keresték meg, és sok magánszemély is jelentkezett nála. A problémák hasonlók: önkormányzati lakásban élők, akiknek nincs pénzük, hogy bármilyen segítségért fizessenek, saját ingatlanban lakók, akiknek se pénzük, se hozzátartozójuk, így nem tudják, mit tehetnek, kihez fordulhatnak. Legtöbbször nem is akarnak fordulni senkihez, a helyzetük viszont annyira tarthatatlanná válik, hogy az otthonukban felgyülemlett szeméttel és mocsokkal kezdeni kell valamit.
Az extrém takarítót nemcsak szervezetek és magánemberek keresték meg, hanem Sós Ágnes Balázs Béla-díjas filmrendező is, akinek filmjei bejárták a világot. Ő a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) alapító igazgatója, és meghívta Erikát a fesztivál pitchfórumára, ahol forgatásra kész társadalmi témákat mutatnak be. Erikánál, miután részletesen elmesélte foglalkozását, több játékfilmes is érdeklődött az extrém takarítás témája iránt. Sós Ági viszont meglátta a lehetősége Erika személyiségében és munkájában, és felismerte a témában a dokumentumfilm-potenciált.
Erika maga is egy főhős, de olyan emberi sorsokkal foglalkozik, hogy az dokumentumfilmért kiált
– mondja a filmrendező, aki lecsapott a lehetőségre és elhatározta, leforgatja Erikával a dokumentumfilmet, hogy megmutassa azokat az emberi történetek, sorsokat, amelyek tanulsággal, üzenettel bírnak a nézők számára.
The post „Ha valakit úgy mutatunk be, hogy az ürülékét és a vizeletét gyűjti, az szenzáció. Mi nem ezt akarjuk” first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu