Ki fogjuk füstölni őket
– hangzott el a dél-afrikai kormány egyik tagjának, Khumbudzo Ntshavheninek a novemberi, azóta hírhedté vált nyilatkozatában, amelyben arra utalt: a tavaly augusztus óta tartó rendőri akcióknak az a céljuk, hogy véget vessenek az illegális bányászatnak az országban.
Ez a hatósági fellépés a Stilfontein városa melletti, régen virágzó aranybányában tragédiába torkollott, miután a rendőrök egy időre megakadályozták, hogy élelmiszert juttassanak be a bányában rekedt embereknek – így akarták kikényszeríteni, hogy az illegális bányászatot végzők előbújjanak a földalatti alagutakból. Mindez véres emberáldozatokat követelt: több tucatnyian haltak meg éhezés vagy kiszáradás következtében.
Az öt hónapos patthelyzetnek végül a dél-afrikai legfelsőbb bíróság vetett véget, amely január 13-ával elrendelte a mentési akciót. 78 holttestet és 246, az éhhalál küszöbén álló bányászt hoztak a felszínre kis fémketrecekben. Az összes túlélőt azonnal le is tartóztatták – közölte a rendőrség az AP beszámolója szerint.
„Zárd le a lyukat” művelet
Dél-Afrikában a multinacionális bányavállalatoknak a kétezres évek elejétől számos kitermelő helyet már nem volt jövedelmező működtetni, ám az arany csábítása sokakat vonzott ezekre a helyekre, hogy a még mindig kinyerhető nemesfémet megszerezzék. Sok ezer elhagyatott akna van az országban, rendszerint korábbi alkalmazottak által létrehozott csoportok ragadták magukhoz a kezdeményezést, és igyekeznek felügyeletet gyakorolni a bezárt bányák fölött. Egyesek önként vesznek részt az illegális bányászatban, másokat azonban kényszerrel dolgoztatnak – ők akár több hónapot is a föld alatt tölthetnek. Azt az aranyat, amit a csaknem teljesen kiürült bányákban mégis sikerül megtalálniuk, a feketepiacon értékesítik. A hatóságok évek óta küzdenek a tiltott tevékenység ellen,
csak 2024-ben 3 milliárd dollár (1200 milliárd forint) kárt okozott az illegális aranykereskedelem az országnak.
A rendőrök 2023-ban indították el a „Zárd le a lyukat” elnevezésű műveletet, amely úgy próbál véget vetni a törvénytelen bányászatnak, hogy az érintett aknákat körülzárják, az élelmiszert és a vizet – amit addig a fentiek biztosítottak a lent dolgozó bányászoknak – nem engedik le, így arra kényszerítik a bányászokat, hogy egyenként a felszínre jöjjenek.
Legalábbis ez volt a terv.
The post Halott társaik húsából is ettek a föld alatt rekedt illegális bányászok first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu