Kötelességünk és küldetésünk megvédeni a kereszténységünket és az ebben gyökerező kultúránkat, identitásőrzésben pedig erősnek kell lennünk – jelentette ki Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter csütörtökön a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Máriapócson, ahol pódiumbeszélgetésen vett részt Demeter András István román kulturális miniszterrel.
A miniszter a Merre tart Közép-Európa a veszélyek korában? című eseményen arról beszélt, hogy a nemzetközi és a világtrendeket nézve Európában egy szándékos “identitáselmosás” alakult ki, ami a közösségi média, a közösségi oldalak világának segítségével próbálja eltörölni az identitást, a hitet, a kereszténységet, a nemek vonatkozásában pedig elmossa a határokat. Kifejtette, ebben a helyzetben a kultúra, a fiatalok, az oktatás és a családok ügyét kell kiemeltté tenni, az újabb és újabb kihívásokat támasztó korban pedig megtalálni azt a sajátos magyar megoldást, amelynek segítségével megtartható az elmúlt 1100 évben kialakult erős kötődés a nemzet, a kultúra és az anyanyelv iránt.
Ebben bizakodó vagyok, mert a történelmünkön végigtekintve minden helyzetben megtartottuk és megerősítettük azt az alapértéket és alapidentitást, ami a hiten, a családon és a nemzeten nyugszik
– fogalmazott.
Demeter András István hozzátette: a nyugati modellektől számos jó dolgot tanultunk az elmúlt évszázadokban, így a pluralizmus meglétét vagy hiányát, a kisebbségi jogok tiszteletben tartását, valamint láttuk azt is, mit jelent és hová vezet a bizonyos jogokkal való visszaélés. Mindezek mellett hangsúlyozta, hogy a nyugaton látható családszétesések és a közösségek rombolása mellett megjelentek a családokon belüli és a generációk közötti egyre mélyebb, egyre szerteágazóbb véleménykülönbségek. Ezekre a kihívásokra a kultúra és a művészet a lehető legalkalmasabb eszköztárat jelenti.
A román kulturális miniszter megjegyezte: a kultúra nem akar döntőbírája lenni a vitáknak, a művészetek szférája megtűri a különböző és egymással szemben álló vélemények egy térben történő együtt létezését anélkül, hogy ezek viszályra vagy feszültségkeltő helyzetekbe torkollnának. Ha az oktatás és kultúra segítségével sikerül ezeket a rossz, ránk özönlő mintákat visszafordítani, akkor lehetséges lesz a nyugati társadalmakra ismét úgy felnézni, mint amikor a jó példákat mutatták számunkra.
A szót egy ponton Hankó Balázs vette vissza, aki szerint “óriási baj van” a nyugati világban, hiszen a nagy szabadság és autonómia jegyében egyszerre kaszálta el az Európai Bíróság és az Európai Bizottság a Minority Safepack kezdeményezést és a magyar gyermekvédelmi törvényt, így Európa nyugati részén az európai és kulturális alapértékek nincsenek meg.
Ezután azt is elmondta, hogy alapvető kulturális válság van az alapértékek vonatkozásában, illetve van egy kívülről érkezett, más kulturális szempontok alapján élő jelentős populáció, ami a nyugati migrációs politika eredménye. Közép-Európában még a normalitás van, de azért, hogy ennek az egész rendszernek ellen tudjunk tartani, nem árt ezeket az alapértékeket minden lehetséges formában megerősíteni – jelentette ki.
Demeter András István mindezek után így foglalta össze röviden a lényeget: a kölcsönös bizalom, a demokratikus intézmények erejében való hit, valamint a kultúra, az oktatás és az innováció jelenti a jövőt a közép-európai térség számára.
The post Hankó Balázs: Európában a közösségi médiával akarják eltörölni a hitet, az identitást és a nemi határokat first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu