A száraz, hideg időjárás és a folyamatos fűtés könnyen kiszáríthatja a levegőt a lakásunkban. Nem is gondolnánk, ez mekkora probléma. A páratartalom a hűvösebb hónapokban akár 20 százalékra is visszaeshet, ami a bőr, a szem és a nyálkahártyák kiszáradásához vezethet. A kiszáradt nyálkahártya nehezebben veszi fel a versenyt a kórokozókkal, főleg a hidegebb időszakban, amikor ki vagyunk téve a vírusos megbetegedéseknek is. Az immunrendszer ilyenkor kevésbé tud helytállni.
A száraz levegő hatásainak számos tünete lehet:
- szemszárazság,
- torokfájás,
- köhögés,
- száraz bőr,
- viszketés,
- cserepes ajkak,
- megnövekedett stresszszint,
- dehidratáltság,
- orrvérzés.
A túl párás levegő rendkívül egészségtelen, ám a száraz szintén nem tesz jót a légutaknak. A fűtéstől száraz levegő ellen azonban van megoldás, ráadásul nem is egy: a párásítás, párologtatás is segíthet a helyzeten. Mutatjuk, hogyan érdemes csinálni!
Az ideális páratartalom egy helyiségben 40-60 százalék közötti, de igazán kellemesen 50 százalékos páratartalom mellett érzi jól magát az ember. Emellett természetesen a helyiség hőmérsékletét is figyelni kell, a legjobb a 20-22 fok, hisz ez a kettő együtt befolyásolja a közérzetet. Fontos, hogy megtaláljuk az arany középutat a megfelelő páratartalom kialakításához. Érdemes beszerezni egy páratartalmat mérő műszert, amelynek segítségével be tudjuk lőni az ideális körülményeket.
Természetes módszerekkel is próbálkozhatunk.
- Zuhanyzáskor hagyjuk nyitva a fürdőajtót!
- Fedő nélkül forraljuk a vizet!
- Amennyiben van fűtőtest, helyezzünk rá párologtató edényt (nagyon szép kerámiák kaphatók)!
- Tegyünk több növényt a helyiségekbe, amelyek nemcsak a párásításban segítenek, hanem a szemet is gyönyörködtetik és a hangulatunkra is remek hatással vannak.
- A nedves ruhák teregetése is emeli a páraszintet.
Az egészségügyi problémák elkerülésére hidegpárásítót is be lehet szerezni. Olyan készüléket kell választani, ami a folyadékot apró cseppekké bontja, s páraszerű formában juttatja a szoba levegőjébe. A modernebb párásító készülékek egyenletesen oszlatják el a nedvességet, sőt, olyan párásító is létezik, amelybe illóolajat csepegtethetünk.
Pár fontos szabályt érdemes betartani
- Használjunk desztillált vizet a párásítóba!
- Pár naponta takarítani kell a készüléket, hogy ne szaporodhassanak el benne a kórokozók.
- Érdemes olyan készülékre beruházni, amely nanoméretűre porlasztja a vízcseppeket, és nem enged allergéneket a levegőbe.
Ugyanakkor a párásítást sem szabad túlzásba vinni. A 60-70 százalék fölötti páratartalom kedvez a penészgombák és házi poratkák szaporodásának, amelyek fokozzák az allergia kialakulásának valószínűségét.
Hirdetés
A Reventil orrspray-vel újra fellélegezhet!
Télen a megfázás, azaz a nátha gyakran nehezíti meg a mindennapokat. A kellemetlen tünetek enyhítésében segítségünkre lehet a vény nélkül kapható Reventil orrspray. A Reventil orrspray 4 az 1-ben hatású eszköz: jelentősen mérsékli az orrdugulást, az orrfolyást, az arc- és fejfájást, a szaglás és ízérzékelés zavarát.
Egyedülálló összetevője egy gyulladáscsökkentő hatású molekula, az ectoin, amely enyhíti az orrnyálkahártya szárazságát, elősegíti annak regenerációját. A Reventil orrspray tartósítószer-mentes és gyermekek számára is alkalmazható.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.
The post Harc a lakásban lévő száraz levegő ellen first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu