Fülek önkormányzata helyreállítja a vár legrégebbi, 12-13. századi, rossz műszaki állapotban lévő részét, sőt, a felső vár jelenleg nem látogatható Óratornyában egy kilátó is épül – olvasható a település vezetésének az MTI-hez eljuttatott közleményében.
A szövegből kiderül: a város 2003 óta folyamatosan dolgozik a vár helyreállításán, két évtized alatt pedig – főként uniós forrásokból – felújították az alsó- és középső vár nagy részét, sőt, parkolót és nyilvános vécéket is építettek.
Az egy vulkán lekopott bazaltperemén született erődítmény legrégebbi része, a nyolcszáz éves falaknak is helyet adó felső rész ugyanakkor még mindig rossz műszaki állapotban van – mutattak rá, hozzátéve, hogy az elmúlt években a vár alatti utcákra hulló kövek is problémákat okoztak.
Füleknek az évek alatt sikerült több mint 705 ezer eurós támogatást szereznie a felső vár helyreállítására, a projekt teljes költségét azonban több mint 767 ezer euróra becsülik. A különbözetre most sikerült feldezetet szerezni: a Szlovák Köztársaság Beruházási, Regionális Fejlesztési és Informatizációs Minisztériuma további százezer euróval járul hozzá a munkálatokhoz.
Az 1440-ben, Erzsébet királynő kezében igazi erőddé vált várat 1483-ban Mátyás király vette be, miután a környéken élő lakók bepanaszolták az akkori főkapitányt, Perényi Miklóst, hogy fosztogatja és sanyargatja őket.
Az együttest a következő évtizedekben számos gazda birtokolta, az pedig egyre erősebbé vált, de ez sem volt elég ahhoz, hogy a törökök 1554-ben árulással ne tudják bevenni. Az erőd és környéke rövidesen török várossá, sőt, az Oszmán Birodalom fontos táborává alakult, hiszen a megszállók minaretet, karavánistállókat, üzleteket, kutakat, vízvezetéket, illetve kerteket építettek.
A felszabadulást végül a vár kapitányának távollétében, 1593 novemberében indított támadás hozta el, majd beköszöntött Fülek fénykora, mikor a Habsburg Birodalom fontos királyi végvárává vált, a XVII. század során azonban több belharcot, valamint sikertelen ostromot is látott. Ezek közül végül az 1682-es török-kuruc próbálkozás hozott sikert: Thököly és a török szultán közös 60 ezres serege négyezer védővel került szembe, három héttel később pedig a törökök felrobbantották az egész várat, valamint a teljes várost elpusztították.
A falak soha többé nem épültek újjá, így a Somoskő mellett itt is megforduló, a savanyú borra panaszkodó Petőfi már csak a romokkal találkozhatott. A kép azóta sokat változott, hiszen az 1944-ben indult ásatások, valamint a hetvenes évek óta futó rekonstrukció számos értéket hozott napvilágra, vagy épp idézett vissza.
A falak közt 2007 óta a környéken felfedezett őskori leleteket, illetve a vár történetét bemutató ötszintes múzeum működik, a kilátás pedig páratlan, így már csak ezek miatt is megéri felsétálni az egykori vulkán oldalán.
A XX. század történelme iránt érdeklődők emellett egy különlegességgel is találkozhatnak: néhány éve a várhegy sziklájában lévő II. világháborús légoltalmi óvóhely is bejárható, falain pedig a háborús évek helyi vonatkozásairól tanulhatunk, sőt, fegyverek, egyenruhák, illetve egyéb hadieszközök is láthatók.
A munkálatok több építmény rekonstrukciós, konzerválási, illetve restaurálási munkálatait foglalják magukban: ennek részét képezi a Hajdútorony, a felső várba vezető, jelenleg a falak rossz műszaki állapota miatt lezárt folyosó, az Óratorony, a román kori palota keleti része, valamint a felső vár udvarán lévő malom helyreállítása.
A fő látványosság a XVI. században épült, a nagyközönség előtt mostanáig zárva tartó Óratoronyba tervezett kilátó lesz.
A projekt célja nem csak az, hogy megmentse Fülek legértékesebb kulturális emlékét, hanem az is, hogy növelje vonzerejét a turisták és a helyiek számára – hangsúlyozza a közlemény.
A várat évente átlagosan egyébként 28-30 ezer ember látogatja: ennek mintegy a fele külföldi turista, főként Magyarországról.
A munkálatok várhatóan jövő tavasszal kezdődnek majd, és novemberben érnek véget.
The post Helyreállítják a füleki vár kétszáz éve elzárt részét, kilátót is építenek first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu