Hétszáz bejelentés érkezett a NAIH-hoz a térképre vitt Tisza-szimpatizánsok miatt

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság közlése szerint mintegy 700 beadvány érkezett hozzájuk azok miatt a médiában megjelent cikkek miatt, amelyek térképes formában tették elérhetővé a Tisza Világ applikáció adatbázisából származó adatokat – írta meg a Népszava a NAIH-tól kapott válasz alapján.

Mint írták, jelenleg nyilatkozatokat és dokumentumokat kérnek be az érintett szerkesztőségektől – amelyek egyébként a kormánymédiához tartoznak –, és a Péterfalvi Attila vezette hatóság bizonyítási eljárást folytat annak tisztázására, történt-e jogellenes adatkezelés.

Amint arról lapunkban már korábban beszámoltunk, a NAIH először az adatszivárgás miatt indított hivatalból vizsgálatot. Péterfalvi Attila tavaly októberben úgy fogalmazott:

a vizsgálat célja a tényállás tisztázása, valamint minden releváns információ beszerzése.

A súlyos adatszivárgás során mintegy 18 ezer felhasználó személyes adata szivároghatott ki a Tisza Világ applikáció adatbázisából. Az erről szóló cikkekben számos kormánypárti orgánum egy linket is közzétett, amely alapján elérhetővé váltak az internetre illegálisan feltöltött adatok.

Emiatt aztán a NAIH ismét megszólalt, jelezve: a sajtóban megjelent információk alapján szerzett tudomást arról, hogy „ismeretlen személy egy interaktív honlapon közzétette a Tisza Világ applikációt érintő adatvédelmi incidens nyomán ismerté vált érintettek személyes adatait: neveket, email címeket, telefonszámokat lakcímeket.” A hatóság szerint

megalapozottan állítható, hogy az ismeretlen személy a személyes és különleges adatok felhasználásával bűncselekményt követett el, éppen ezért haladéktalanul szükséges annak törlése. Amennyiben a honlap nem kerül törlésre, akkor a Hatóság a rendelkezésre álló jogi eszközök alkalmazásával fellép a honlap eltávolítása érdekében.

A térképre vitt személyes adatok közzététele miatt érkezett tehát a közel 700 beadvány a NAIH-hoz.

A hatóság közlése szerint a Tisza Párttal szemben folyó adatvédelmi hatósági eljárás törvény szerinti ügyintézési határideje 150 nap, de ebbe nem számít bele az az idő, amíg az érintettek adatokat szolgáltatnak. Tehát a végleges határozat megszületése akár még későbbre is tolódhat – írja a Népszava.

A NAIH a lapnak azt írta, a pontos időpont előre nem határozható meg, mivel az „nagyban függ az ügy összetettségétől és az eljárási cselekmények számától.” Azt viszont elismerték, hogy a hatóság jelenleg párhuzamosan vizsgálja a Tisza Párt adatkezelési gyakorlatát, valamint több médiaszolgáltató adatkezelését a térképes megjelenítések miatt.

The post Hétszáz bejelentés érkezett a NAIH-hoz a térképre vitt Tisza-szimpatizánsok miatt first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest