Frissítették a Mágneses Világmodellt (WMM), a rendszer a Föld mágneses mezejének elmozdulását és változását jelzi előre a következő öt évben – írja a Live Science. A WMM fontos szerepet játszik a műholdas és légi navigációban, és segít az okostelefon-felhasználóknak tájékozódni az olyan szolgáltatások használatakor, mint amilyen a Google Térkép.
A frissítést – amelyre a navigációs rendszerek precizitása és a mágneses tér alakulásának jobb előrejelzése miatt van szükség – évek óta tervezik, a változás kapcsán a felhasználók többsége semmit sem fog észrevenni.
A fő mágneses mező a bolygó külső, olvadt vasból álló, folytonos mozgásban lévő, elektromosságot termelő magjában keletkezik. Az energia saját mágneses mezőt hoz létre, ami a geodinamónak nevezett önfenntartó, évmilliárdok óta létező folyamathoz vezet.
A mágneses északi pólus különbözik a helyhez kötött, a forgástengely által meghatározott földrajzi északi sarktól. A mágneses északi pólus az a pont az északi féltekén, ahol a bolygó mágneses mezővonalai közvetlenül az égitestbe mutatnak.
A külső mag összetett mozgása miatt a mágneses északi pólus évente több tíz kilométert mozdul el, de mivel a mágneses tér kissé aszimmetrikus és összetettebb, mint egy közönséges rúdmágnesé, a mágneses déli pólus nem vándorol ugyanígy. Az északi pólushoz közeli mágneses mező erősségének változásai az elmúlt években a kanadai sarkvidékről Szibéria felé tolódtak el.
Nélkülözhetetlen a navigációhoz
A WMM a mágneses tér matematikai modellje, illetve előrejelzés arra vonatkozóan, hogy a mező miként alakul majd a következő néhány évben. A rendszer műholdaktól és földi megfigyelőállomásoktól származó adatokon alapul.
A navigációs alkalmazások a GPS-szel együtt a WMM-et használják. „Az okostelefonok vagy a GPS-rendszer magnetométert, azaz digitális iránytűt tartalmaznak” – mondta William Brown, a British Geological Survey munkatársa, aki részt vett az új modell kidolgozásában. A magnetométer a tartózkodási pont adatait táplálja be a WMM-szoftverbe, hogy meghatározza a mágneses mezőt, majd a helyzeti méréstől való eltérés tükrében kiszámolja a felhasználó irányát.
A WMM új verzióját általában ötévente adják ki, a mostani frissítés ehhez igazodva történt. A pólus változása meglehetősen kaotikus és bonyolult, Brown szerint általában öt év kell ahhoz, hogy az aktuális WMM pontossága túlságosan lecsökkenjen. Előfordul ugyanakkor, hogy a változások túl gyorsak, ilyenkor hamarabb van szükség a frissítésre, ez történt 2019-ben.
The post Hivatalos: megváltozott a mágneses északi pólus helyzete first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu