Napjainkban az egyre gyakoribb és egyre hevesebb extrém időjárási események, így hőhullámok, viharok vagy aszályok képében szinte mindenki érezheti már a klímaváltozás következményeit. Ugyan egy-egy konkrét katasztrófát nehéz a globális felmelegedés számlájára írni, a trendek mégis teljesen egyértelműek: az éghajlati átalakulás az átlaghőmérséklet mellett a hasonló események kockázatait is növeli.
2024-ben mintha különösen sok lett volna a szélsőség: szokatlan hurrikánok, heves esőzések és áradások, elhúzódó kánikulák, elmaradó csapadék, illetve más jelenségek sanyargatták az emberiséget és a természetet. Cikkünkben az év legjelentősebb extrém időjárási jelenségeit gyűjtöttük össze.
2024-ben is perzselt a hőség
A szakértők egy ideje számítottak rá, hogy 2024 a valaha dokumentált legmelegebb esztendő lesz, az első négy hónap még egy aggasztó, 13 hónapos sorozathoz is csatlakozott. Az év végére aztán a különböző szervezetek, így az európai Copernicus adatai igazolták a várakozásokat: a globális átlaghőmérséklet a mérések kezdete óta nem volt olyan magas, mint 2024-ben, ami sok régióban hosszú, súlyos hőhullámokkal párosult.
A szélsőséges meleg nem korlátozódott a nyári hónapokra, júliusban és augusztusban, tehát a déli félteke telén az Antarktiszon mértek különösen magas hőmérsékleti értékeket. Az északi félgömbön tavasszal és nyáron Mexikótól Indiáig, Görögországtól Kaliforniáig alakult ki brutális kánikula.
Magyarország sem úszta meg szélsőséges értékek nélkül: a február például emlékezetesen enyhe volt, nyáron pedig jött az egykor abnormálisnak tűnő, ma már szinte szokásosnak mondható forróság: sorra dőltek a rekordok, egyes szakértők szerint a 2024. júliusi hőhullám Magyarország modern kori történelmében az eddigi legjelentősebb volt.
A nyári hőség a világ számos régiójában – így hazánkban is – hosszú, csapadékmentes időszakkal járt együtt, az erősödő párolgásban pedig egész régiók száradtak ki. A magyarországi aszály hatásait még az űrből is megfigyelték, de a Tiszánál sétálva a laikus számára is szembetűnők lehettek a következmények.
A szárazság aztán sok helyen tűzvészeket eredményezett. A teljesség igénye nélkül 2024-ben többek között Chilében, Görögországban, Észak-Macedóniában és az Egyesült Államokban alakultak ki olyan súlyos és nagy területet érintő tüzek, amelyeket a világsajtó is részletesen követett.
Egész városokat bénítottak meg az áradások
Az év időjárási szempontból a legtöbb magyarnak valószínűleg a kánikula mellett a heves szeptemberi esőzések, a komoly természeti károkat is okozó hidegfront, illetve a dunai áradás miatt marad emlékezetes – utóbbi időzítését tekintve volt egészen meghökkentő. A szeptemberi árvízért főként a Közép-Európát is elérő, az abnormálisan meleg tengervíz táplálta Boris ciklon volt felelős, amely elsősorban Ausztriában, Csehországban és Lengyelországban idézett elő nagy bajt, hazánk még viszonylag olcsón megúszta a történteket.
The post Hőség, aszály, árvíz: így sanyargatott minket 2024-ben az időjárás first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu