Idehaza is terjed a fertőzés, ami emberre és kutyára egyaránt veszélyes

Thumbnail for 6459895

Magyarországon is egyre gyakrabban fordul elő egy állatról emberre terjedő, galandféreg okozta betegség, az echinococcosis. A fertőzést aranysakálok, rókák, illetve kutyák terjesztik, és komoly betegség kockázatát hordozza – derül ki a Semmelweis Egyetem közleményéből.

Az Európai Járványügyi Központ adatai szerint 2023-ban 929 emberi megbetegedést regisztráltak a kontinensen, míg 2022-ben 739, 2021-ben 592, 2020-ban pedig 574 esetet. Magyarországon is emelkedő az esetszám: tavalyelőtt 19, 2022-ben 9, 2021-ben 7, 2020-ban pedig még csak 4 ilyen beteget diagnosztizáltak.

A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Infektológiai Osztályának szakorvosa, dr. Kardics Kinga szerint az echinococcosis egy galandféreg okozta megbetegedés, ami ugyanúgy veszélyt jelent házi kedvenceinkre, mint ránk, emberekre. A férgek vagy petéik a fertőzött rókák és aranysakálok bélsarával ürülnek, és akár egy évig is életképesek maradnak. Ha a peték azután a szimatoló kutyák szájába, orrába jutnak, vagy lábukra, szőrükre kerülnek, és lenyalják onnan, az állat béltraktusába jutva a peték őket is megfertőzik.

Az állatok pedig tovább fertőzhetnek minket: mondjuk, ha megnyalja a jószág a kezünket, mi pedig kézmosás nélkül megeszünk egy almát.

A szakértő jelezte, ez egy komoly betegség: a fertőzés nyomán ugyanis ciszták képződhetnek a májban, a lépben, a tüdőben, de akár az agyban vagy a csontokban is. A fertőzés ember esetén hosszú évekig lappanghat, a ciszták ugyanis ritkán nőnek meg akkorára, hogy tüneteket okozzanak. A fertőzést ezért rendszerint véletlenül fedezik csak fel, például egy teljesen más okból végzett képalkotó vizsgálat során. Ha kialakulnak tünetek, azok súlyossága a ciszták méretétől és elhelyezkedésétől függ.

Nemcsak annak fontos orvoshoz fordulnia, akinek ilyen tünetei vannak. annak is, akinek a kutyája igazoltan echinococcosisban pusztult el.
Az echinococcosisos cisztákat, amennyiben lehetséges, műtéti úton távolítják el, emellett pedig gyógyszeres kezelés is kell. Nagyon fontos ugyanakkor a megelőzés, vagyis a házi kedvencek rendszeres féregtelenítése és az állattartói higiénia. Fontos kiemelni, hogy a galandféreg petéi az állati ürülékkel az alacsonyan termő gyümölcsökre, zöldségekre is rákerülhetnek, ezeket mindig alaposan meg kell mosni, különösen, ha a kertünkbe betévedhet róka, vagy aranysakál.

Mire kell még figyelni?

Jó hír, hogy a rendszeresen oltott, féreghajtott és gondozott kisállatok nagyon ritkán jelentenek valós veszélyt. A veszélyt leginkább azok az élősködők jelentik, amelyek házi kedvenceinket, majd rajtuk keresztül minket is megfertőzhetnek. Kutyák, macskák által okozott fertőzéses megbetegedést alig néhányat diagnosztizálnak havonta a klinika infektológiai szakrendelésén. Fertőzött macskák ürülékével terjedő toxoplazmózissal is ritkán találkoznak a klinikán.

Ennél gyakrabban, de még mindig elvétve fordul csak elő egy másik, ugyancsak cicák okozta fertőzés, a bartonellózis.

A macskakarmolási betegségként is ismert zoonózis a nevével ellentétben harapással is terjedhet. A tünetek közé tartoznak a sérülés helyén gyulladásra utaló bőrtünetek, és akár hetekkel a karmolás, harapás után láz, fejfájás is kialakulhat, vagy a környéki nyirokcsomók megduzzadhatnak.

Ezekkel mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni – teszi hozzá a szakorvos, mert a betegség ugyan az esetek többségében magától is gyógyulhat, de tartósan fennálló tünetek esetén antibakteriális kezelésre, ritkán sebészeti beavatkozásra is szükség lehet. Miután a fertőzést macskabolhák terjesztik, a rendszeresen bolhamentesített házicicák harapása, karmolása nem jelent kockázatot, csak az elhanyagolt, kóbor, valamint a fokozottan fertőzőképes kölyökmacskáké.

Kapcsolódó
Nyersetetés, sütemény, maradékok: rengeteg hibát követhetünk el a kutya etetése során

Annyi tanács van az interneten a kutyák helyes etetéséről, hogy egyre nehezebb köztük eligazodni. Szakértőkkel néztük meg, hogyan érdemes eljárni.

The post Idehaza is terjed a fertőzés, ami emberre és kutyára egyaránt veszélyes first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest