Így álljon ellen a kórokozóknak télen

Thumbnail for 6328954

A hideg, párás téli időszak köztudottan a „náthás tünetek”, pontosabban a felső légúti megbetegedések szezonja. Ilyenkor sokkal többet tartózkodunk zárt téren, jóval inaktívabbak vagyunk – főleg, ami a testmozgást illeti –, az étrendünkben megfogyatkoznak a friss zöldségek, gyümölcsök. Ezáltal pedig az immunrendszerünk hatásfoka gyengül, ideális körülményeket teremtve a kórokozóknak, a vírusok játszi könnyedséggel juthatnak szervezetünkbe, amit rosszabb esetben bakteriális felülfertőzés követ.

A legjobb módszer természetesen a megelőzés, amit néhány óvintézkedésen, mint védőoltások, maszk viselése, gyakori kézmosás stb. túl önvédelemmel érhetünk el: télen is biztosítanunk kell az immunrendszerünk optimális működését.

Nem véletlenül ezt írtuk immunerősítés helyett. Minden ember immunrendszerének megvan a maximális hatásfoka, ezt mesterségesen nem lehet feljebb tornászni. Amit tehetünk, az a támogatása: megfelelő mozgással, a szükséges tápanyagokat biztosító étrenddel, a stressz kerülésével. Nézzük inkább a legfontosabb tudnivalókat!

D-vitamin

Mivel télen hiányzik a napfény és kevesebb vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételt tudunk fogyasztani, ezért ezek pótlására tudatosan kell törekednünk akár étrend-kiegészítők, akár megfelelően összeállított étrend segítségével. Az immunrendszer működését támogató két legfontosabb vitamin, amelyek segíthetnek elkerülni a felső-légúti megbetegedéseket (is), a C- és a D-vitamin.

A D-vitamin legnagyobb mennyiségben napfény hatására termelődik a szervezetünkben, és zsírban oldódó vitaminként képesek vagyunk tárolni, vagyis a nyári félévben „raktárkészlet” képződik a testünkben. Csakhogy „több nap, mint kolbász”, a beöltözős, szürke, bezárkózós téli napokon rohamosan fogy a készlet, ezért főleg a tél második felében nagyon gyakran alakul ki D-vitamin-hiány.

Pótlásával tehát alapvető szolgálatot tehetünk az immunrendszerünknek, az ajánlások szerint egy felnőtt szervezetnek naponta 2000 NE (nemzetközi egység) bevitele ajánlott. Fontos kiemelni, hogy a D-vitamin túladagolható, ami napi 4000 NE feletti mennyiség hosszabb ideig folytatott szedése esetén fordulhat elő.

C-vitamin és a többiek

A C-vitamin vízben oldódik, ez pedig azt jelenti, hogy a vizelettel hamar kiürül a szervezetből, és mivel legfőbb forrásai a friss zöldségek és gyümölcsök, télen jelentősen csökkenhet a bevitele. Márpedig nagyban hozzájárul az immunrendszer optimális működéséhez, fertőzések megelőzése és leküzdése céljából a dózis átmenetileg 500-1000 mg-os napi adag is lehet. Nagyobb, 4000 milligrammot meghaladó napi mennyiség hosszabb távon káros következményekhez, például vesekőképződéshez vezethet.

Az immuntámogatók sorában kell még említeni a vitaminok közül a B6-vitamint, amelyet azonban a legtöbb ételünk tartalmaz, mesterséges pótlására tehát ritkán van szükség. Az ásványi anyagok közül kiemelkedik a szelén mint az immunműködést támogató elem: ez is sok élelmiszerben megtalálható, ám vegánoknak és vegetáriánusoknak mindenképpen érdemes szakemberrel konzultálni az étrend-kiegészítők formájában történő bevitelről.

Ugyanez igaz a cinkre is, amely szintén kifejezetten segíti az immunrendszer működését, a vegetáriánus és vegán táplálkozással azonban csak kevesebbet tudunk biztosítani a szervezetünk számára – a felszívódását ugyanis az étrendben lévő fehérje mennyisége befolyásolja.

Étrend-kiegészítők és étkezés

Összességében tehát az immuntámogatás télen is könnyedén megoldható, akár étrend-kiegészítőket választ valaki, akár igyekszik jobban odafigyelni az étrendje összeállítására. A hideg évszakban a citrusfélék jelentenek kiváló vitaminforrást – főleg C-vitaminból tartalmaznak sokat –, és ne feledjük a szürke eminenciásként ilyenkor is segítségünkre siető almát.

A zöldségekről sem kell lemondani, a répa, a káposzta, a retek, a különböző salátakeverékek télen is hozzáférhetők, illetve a hagymafélék is hatékonyan segítik szervezetünk önvédelmi harcát a kórokozók ellen. A fagyasztott zöldségek is remek tápanyagforrásnak számítanak, mellettük pedig a savanyúságokat érdemes kiemelni: a savanyú káposzta például az egyik legkiválóbb C-vitamin-forrás.

Ugyanakkor bármilyen ügyesen alakítjuk is a táplálkozásunkat, a mozgást ne akarjuk megúszni, pótolhatatlan az egészség megőrzésében akkor is, ha vírusok támadását kell kivédeni. Gyönyörű ez az évszak, érdemes kimozdulni, sétálni, felfedezni a természetet: egész más arcát mutatja, mint amit nyáron megszoktunk.

Hirdetés

A Reventil orrspray-vel újra fellélegezhet!

Télen a megfázás, azaz a nátha gyakran nehezíti meg a mindennapokat. A kellemetlen tünetek enyhítésében segítségünkre lehet a vény nélkül kapható Reventil orrspray. A Reventil orrspray 4 az 1-ben hatású eszköz: jelentősen mérsékli az orrdugulást, az orrfolyást, az arc- és fejfájást, a szaglás és ízérzékelés zavarát.

Egyedülálló összetevője egy gyulladáscsökkentő hatású molekula, az ectoin, amely enyhíti az orrnyálkahártya szárazságát, elősegíti annak regenerációját. A Reventil orrspray tartósítószer-mentes és gyermekek számára is alkalmazható.

Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz. Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.

The post Így álljon ellen a kórokozóknak télen first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest