Csaknem ötvenezer olyan filmhíradós riportot őriz a Nemzeti Filmintézet Filmarchívuma, amelyek az első világháború és a rendszerváltás közötti időszakban készültek. Az új filmes műfajt 1918 körül indították útjára, azonban a viharos történelmi események miatt csak a húszas évek közepén tudott úgy szárba szökkenni, hogy már minden héten új híradószám kerülhetett a mozik vásznára.
Ennek köszönhetően száz évvel ezelőtt, 1925 januárjában már minden fontosabb politikai, művészeti és társadalmi eseményen ott állt a kamera, így most nyílik először mód arra, hogy hónapról hónapra belepillantsunk Magyarország száz évvel ezelőtti mindennapjaiba.
Az elsőként közölt, közel húszperces anyagban nemcsak fővárosi helyszíneket láthatunk, hanem vidékieket is: a régi filmszalagok segítségével eljuthatunk Egerbe, Győrbe, Sopronba vagy a román határnál fekvő Mezőhegyesre, ahol éppen látványos körvadászat folyt ezekben a napokban.
Mindezeken túl majdnem egy percig bámulhatjuk a Blaha Lujza tér forgalmát az azóta felrobbantott Nemzeti Színház egyik ablakából, ott lehetünk a Kálvin téren Róbert bácsi ínségkonyhájánál vagy épp a régi Óbuda egyik ma is álló impozáns textilüzemében, melynek hatalmas csarnokait üzletekké zsugorította az azóta eltelt száz év történelme.
Minden régi filmet érdekessé és különlegessé tesz a kor divatja, ebből pedig ezúttal sincsen hiány: a Reiter-cég divatbemutatójának pontos helyszínét telefonkönyvekből, a háttérben látható kovácsoltvas kerítésből és a Nemzeti Bank lábazatának részleteiből sikerült azonosítani.
The post Így örökítették meg a filmhíradók 1925 januárjának Magyarországát first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu