A tavaszi és nyári hónapokban a kullancsok az emberek mellett a házi kedvencekre is komoly veszélyt jelentenek. Ezek a paraziták olyan súlyos betegségeket terjeszthetnek, mint a Lyme-kór vagy a babesiosis.
A gombostűnagyságú kullancs a szabadban észrevétlenül hatol be áldozatába. Mivel az élősködő nyála érzéstelenítő anyagot tartalmaz, sokáig észrevétlen maradhat, szívhatja a vért. A kullancs egy idő után magától is távozik a testből, de csak miután százszorosára duzzadt az elfogyasztott vértől. Addigra pedig nagy eséllyel minden kórokozót átadott, amelyet hordozott.
Odafigyeléssel viszont csökkenthetjük a csípés és a betegségek esélyét, az Orpheus Állatvédő Egyesület új közleményében öt tippet szolgáltat a megelőzéssel kapcsolatban.
- Fontos házi kedvenceink számára tabletta, nyakörv vagy csepp formában parazitaellenes szert biztosítani, amelyet legalább tavasztól őszig szükséges adni nekik.
- Miután füves, bokros, fás területeken sétáltunk, nézzük át alaposan a háziállatokat, hogy észrevegyük a parazitákat.
- Kertünkben rendszeresen nyírjuk le a füvet 4–5 centiméteres magasságra, ezzel csökkenthetjük a támadásra kész paraziták támadási esélyét, hiszen a kullancsok a magas fűben és bokrokban bújnak meg.
- Bizonyos kullancsok által terjesztett betegségekre léteznek védőoltások, ezekkel kapcsolatban érdemes lehet beszélni az állatorvossal.
- Ha megtörtént a baj, és a kullancs az élőlénybe fúródott, igyekezzünk a lehető leghamarabb szakszerűen eltávolítani azt, a csípés helyét fertőtleníteni, és orvossal egyeztetve figyelni a seb gyógyulását.
A csípés helyén enyhe bőrpír, duzzanat vagy irritáció jelentkezhet, de a legnagyobb veszélyt a vérszívók által terjesztett betegségek jelentik. A kullancs minél gyorsabb eltávolítása csökkenti a fertőzés kockázatát, ezért fontos a a szabadban tartott elfoglaltság után az állandó ellenőrzés.
The post Így védhetjük kutyáinkat, macskáinkat a veszélyes kullancsoktól first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu