Ez az ellátás egy jelentős kedvezménye a baleseti ellátó rendszernek, mert ha ez az egészségromlás nem üzemi baleset, vagy foglalkozási megbetegedés miatt keletkezik, hanem bármilyen egyéb okból, ehhez a középsúlyos egészségkárosodáshoz nem kapcsolódik ellátás a társadalombiztosítási ellátó rendszerben.
2025. január 1-jétől bővült az üzeminek nem minősíthető balesetek köre, mely eseteket a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény 53. §-a tartalmazza.
A jogszabályhely (1) bekezdése kibővült egy d) ponttal, mely szerint nem üzemi az a baleset, amely szakirányú oktatás során, duális képzés esetén a szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatott személy lakásáról, szállásáról a szakképző intézmény által felügyelt szakirányú oktatás helyszínére vagy onnan a lakására, szállására közlekedve, menet közben következett be – figyelmeztet a portálon Molnárné Balogh Márta, tb-szakértő.
Ki jogosult baleseti járadékra?
Baleseti járadékra az jogosult, akinek üzemi baleset következtében tizenhárom százalékot meghaladó mértékű egészségkárosodása keletkezett, de a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai nem illetik meg.
Az egészségkárosodás mértékét és baleseti eredetét az orvos szakértő állapítja meg.
Az egészségkárosodás fokának megfelelően
- az 1. baleseti fokozatba tartozik az, akinek az egészségkárosodása 14-20 százalék,
- a 2. baleseti fokozatba tartozik az, akinek az egészségkárosodása 21-28 százalék,
- a 3. baleseti fokozatba tartozik az, akinek az egészségkárosodása 29-39 százalék,
- a 4. baleseti fokozatba tartozik az, akinek az egészségkárosodása 39 százalékot meghaladó mértékű.
A baleseti járadék összege az előzőekben meghatározott fokozatok sorrendjében az alapjául szolgáló havi átlagkereset nyolc, tíz, tizenöt, illetve harminc százaléka.
A baleseti járadék összegét a balesetet közvetlenül megelőző egy éven belül elért kereset havi átlaga alapján kell megállapítani.
A baleseti járadék alapját képező havi átlagkereset megállapításánál a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámítására vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
A baleseti járadékra való jogosultság időtartama szorosan kapcsolódik az egészségkárosodás súlyosságához.
Az 1. fokozatban található 14-20 százalék közötti egészségkárosodás, mint legenyhébb egészségi következmény egy meghatározott időre nyújt pénzbeli támogatást azok számára, akik üzemi balesetük, foglalkozási megbetegedésük miatt már csak nagyobb erőfeszítés árán tudnak keresőtevékenységet folytatni.
E szerint a rendelkezés szerint a baleseti járadék 1. fokozata esetében a járadék csak két évig folyósítható még akkor is, ha az egészségkárosodás az ezt követő időn át is fennáll. Kivételt képez a szabály alól két igen súlyos foglalkozási megbetegedés, a szilikózis és az azbesztózis miatti 1. fokozatú egészségkárosodás, amely esetben a baleseti járadék két éven túl is folyósítható, addig, amíg az egészségkárosodás fennáll.
A baleseti járadék attól a naptól folyósítható, amelytől a sérült tizenhárom százalékot meghaladó mértékű egészségkárosodása megállapításra került.
Ha a sérült ebben az időpontban baleseti táppénzben részesül, a baleseti táppénz megszűnésétől állapítható meg a baleseti járadék.
Ügyintézés
A baleseti járadék megállapítása iránti igényt az üzemi baleset bekövetkezése napjától számított három éven belül, foglalkozási megbetegedés esetén a megbetegedés megállapítását követő egy éven belül lehet érvényesíteni.
A baleseti járadék folyósítása mellett korlátozás nélkül lehet munkát végezni, a foglalkoztatás teljes körű lehet.
Egyedül a járadék alapjául szolgáló ok, a sérülés, betegség jellege határozza meg, hogy milyen és mennyi munka elvégzésére képes a baleseti járadékos. Ez a szempont a munkaköri alkalmassági véleménynél fontos, így egyedül foglalkozás-egészségügyi korlátja lehet a foglalkoztatásnak.
A baleseti járadék iránti igényt a lakóhely szerinti fővárosi, vagy vármegyei kormányhivatal nyugdíjbiztosítási feladatokat ellátó igazgatási szervénél, mint nyugdíjmegállapító szervnél kell benyújtani formanyomtatványon, vagy elektronikus úton.
The post Ilyen állami mentőövben reménykedhet 2025-ben, akit üzemi baleset ért first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu