Legalább 268 iskola kapott bombafenyegetést országszerte csütörtök reggel. A rendőrség közveszéllyel fenyegetés miatt rendelt el nyomozást, az eseményekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat ebben a cikkben gyűjtöttük össze. Az ügyben a vizsgálatot a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozóiroda koordinálja.
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő a 24.hu kérdésére elmondta: ilyenkor a technikai paraméterek alapján próbálják visszakövetni a fenyegetés kiindulópontját. Ha a fenyegetés Magyarországról érkezik, akkor a beazonosított helyszínen mindenekelőtt a kamerafelvételeket vizsgálják, hogy így jussanak el az elkövetőkhöz. Ha a fenyegetés külföldről indult, a külföldi titkosszolgálati szervekkel közösen végzik a nyomozást a magyar hatóságok.
Tarjányi szerint a nyomozást nehezíti, hogy a hasonló fenyegetések mögött általában rengeteg olyan informatikai kommunikációs útelágazás és csomópont lehet, amelyek alkalmazásával a fenyegetés forrása elrejthető. Ezt visszafejteni pedig időigényes feladat. Hasonló tömeges fenyegetés esetében az egyes épületek átvizsgálása önmagában is több órát vehet igénybe.
Óriási nyomás alatt áll a magyar rendőrség és a terrorelhárítás, hogy a legfontosabb átvizsgálási és bombakutatási tevékenységet végre tudják hajtani
– mondta a szakértő.
Az általános protokoll az ilyen esetekben az, hogy a fenyegetést követően az iskolák végrehajtják a vészterveiket. A legfontosabb az épület kiürítése és a diákok biztonságba helyezése – tette hozzá. A hatóságokat ezzel egy időben értesíteni kell.
Ami az iskolák belső eljárásrendjét illeti: minden intézménynek rendelkeznie kell egy tűz- és bombariadó tervvel. Ezt azt szabályozza, hogy kinek mi a feladata vészhelyzetekben, és mellékletként tartalmaz egy térképet is, amely a kiürítés rendjét mutatja be. Ez a dokumentum azonban már csak azért sem lehet egységes, mert minden épület különböző – tudtuk meg Nagy Erzsébettől, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete ügyvivőjétől. A tűz- és bombariadó tervet meghatározott időközönként gyakorolni is kell, a legtöbb iskolában legalább évente egyszer tartanak ilyen gyakorlatokat.
Tarjányi Péter szerint, amennyiben párhuzamosan több intézmény kap fenyegetést, akkor a mennyiségtől függően az átvizsgálás akár napokat is igénybe vehet. Egyszerűbb a helyzet, ha egyetlen épületegyüttesről van szó, akkor ugyanis néhány óra elegendő lehet az átvizsgálásra.
Az informatikából átemelt szakkifejezéssel a mai fenyegetést nevezhetjük egyfajta
túlterheléses támadásnak
is, hiszen egyetlen iskolát sem hagyhat ki a vizsgálatból a nemzeti nyomozóiroda, illetve a magyar terrorelhárítás – fogalmazott a szakértő.
A nyilvánosságra került fenyegető levélről elmondta: a szöveget végigolvasva szélsőséges iszlamista hátterű fenyegetésről lehet szó, de egyáltalán nem biztos, hogy ez a feltételezés találkozik a valósággal. Szerinte ugyanúgy lehetséges kóros elmeállapotú elkövető is.
The post Iszlamista akció, orosz szál, de kóros elmeállapotú elkövető is állhat a bombafenyegetések mögött first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu