A fájdalom kezelésére az Egyesült Államokban az orvosok általában opioidokat írnak fel: ezek azonban olyan erős fájdalomcsillapítók, amelyek veszélyes mellékhatásokkal járhatnak, beleértve a függőség és a túladagolás kockázatát. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) most egy ígéretes alternatívának adott zöld utat: egy új, nem opioidalapú fájdalomcsillapítónak – írja a Gizmodo.
A Suzetrigine két évtizede az első FDA által jóváhagyott fájdalomcsillapító készítmény – de a maga nemében az első ilyen gyógyszer. A hagyományos fájdalomcsillapítók úgy működnek, hogy az opiodikok aktiválják az agyi receptorokat, így blokkolják a fájdalom jeleit, és végső soron endorfinokat szabadítanak fel. Ezzel szemben a Suzetrigine szelektíven blokkolja a nátriumcsatornákat a fájdalomérzékelő neuronoknál, elejét véve annak, hogy a fájdalom jele eljusson az agyba.
Az újonnan jóváhagyott gyógyszert a Vertex Pharmaceuticals nevű, bostoni székhelyű biotechnológiai vállalat fejlesztette ki. Richard Rosenquist, a Cleveland Klinika Neurológiai Intézetének munkatársa a gyógyszer kapcsán kijelentette:
A jelenlegi bizonyítékokból arra lehet következtetni, hogy egyáltalán nem áll fenn a függőség kockázata.
Az új generációs fájdalomcsillapítónak azonban meg is kérik az árát: egyetlen 50 mg-os pirula 15,5 dollárba, vagyis körülbelül 6200 forintba kerül. A szakértők szerint a bejelentés jelentős mérföldkőnek számít a biztonságosabb fájdalomcsillapítás terén. 1999 óta ugyanis amerikaiak százezrei haltak meg opioidtúladagolás következtében. És bár már a hatóságok is elismerték, hogy járványszerűen terjed az opiodfüggőség az országban, az Egyesült Államokban csak 2023-ban 125 millió opioidreceptet adtak ki.
The post Itt a fájdalomcsillapító, ami nem okoz függőséget first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu