Az elmúlt hetek látszólagos tétlensége alapján azt gondolhatnánk, az Európai Unió nem reagált a Donald Trump lépései nyomán megváltozott világra, de ez nem igaz. Az EU általában a krízisek közben lép előre, ilyenkor szakítja meg a politikai cselekvés a tétlenséget, ilyenkor alakul valami mássá, mint korábban volt. Erre nem csak a 2008-as nagy gazdasági válság a példa, a koronavírus-járványra és az Oroszország ukrajnai inváziójára adott válaszok is ezt igazolják.
Most is valami hasonló történik, és ez Magyarországot is érinti. Trump második ciklusa alapvetően egy fontos dolgot változtatott meg: csökkentette a bizalmat az Egyesült Államokkal szemben.
Az USA az elmúlt évtizedek szuperhatalma volt, a világ alapvetően azért működött úgy, ahogy, mert nemcsak arról volt tapasztalat, hogy Amerika nagyjából konzekvensen képviseli a saját érdekeit – és emiatt az értékeit is –, hanem ezek kiszámíthatóak voltak, lehetett rájuk építeni. Ugyanúgy tudtak számolni a nemzetközi befektetők az amerikai állam stabilitásával, mint az európai nemzetek az amerikai védelmi ernyő biztonságával.
Ez a bizalom szűnt meg az utóbbi hónapokban.
- Elsőként az Egyesült Államok külföldön követett és képviselt értékeivel szemben. Ez újraírta azt, ahogy Európa a saját biztonsági garanciáival számol.
- Másodikként pedig az USA önérdekkövetésével. Trump vámpolitikája az amerikai állam stabilitásába vetett bizalmat rombolta le, ennek a talán legfontosabb következménye, hogy a tőke új menedéket keres az amerikai állampapírok helyett.
A helyzet megértése nekünk különösen fontos, mert a mostani időszak meghatározó Magyarország szempontjából. Az Orbán-kormány politikája régóta szembemegy az európai fősodorral, egy évtizede vannak már komoly harcok az Európai Unió, a tagállamok meghatározó többsége és Magyarország között.
A kormány eddig arra a számításra építhetett, hogy előbb vagy utóbb eljön az a pillanat, amikor az európai államok többsége vele fog egyetérteni. Bár sokan leírták már, hogy nem érdemes ezzel számolni, most még távolibbnak tűnik ez a lehetőség. A külpolitikai hazardírozás egyetlen sikere az elmúlt évben Donald Trump győzelme volt. Orbán Balázs, a miniszterelnök külpolitikájának értelmiségiesítéséért felelős politikai igazgató ezután azt mondta, hogy Trump beiktatása után fog először teljes egészében működni a magyar nagystratégia.
Trump megválasztásával Magyarország már minden nagyhatalmi központtal stratégiai partnerségben van, így a kirakós utolsó darabja is a helyére került ahhoz, hogy a konnektivitásalapú, nagy magyar külpolitikai, külgazdasági stratégia teljes valójában működjön, 2025-ben először.
– mondta az év elején Orbán Balázs a Telexnek.

Ha ez a teljes egészében működő magyar nagystratégia, akkor nem működik valami jól.
The post Itt tart jelenleg a magyar nagystratégia first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu