Japánban felbérelhetsz valakit, hogy felmondjon helyetted

Thumbnail for 6603641

Japánban a koronavírus-járvány felforgatta a munkaerőpiacot, és azt a munkakultúrát, amit addig az jellemzett, főként a fehérgalléros, irodai munkák esetében, hogy miután valaki befejezte a főiskolát, felvették egy céghez, és ott is maradt egészen a nyugdíjazásáig. Sokáig szinte lehetetlennek tartották Japánban, hogy valaki 35 éves kora felett munkahelyet váltson. Másrészt nagyon merev hierarchia is van a cégeknél, ami megnehezíti a főnökkel való szembenézést – írta a Washington Post.

Ezért, írja a lap, egyre több olyan cég van az országban, amely azzal foglalkozik, hogy a munkavállalók helyett felmond, mert azok el akarják kerülni a kellemetlen beszélgetést.

Eltérés volt az elvárásai és a munka realitása között… Még nála van az egyenruhája, az öltözőszekrény kulcsa, postán elküldi őket

– idézte a Post az egyik ilyen cégnél dolgozó telefonhívását.

A nagyjából 50 ezer jentől (120 ezer forinttól) kezdődő szolgáltatást azonban nem mindenki csak a kényelmetlen beszélgetés miatt veszi igénybe. Van, akik azért, mert a munkahelyükön, bullying, zaklatás érte őket, mások, bár megpróbáltak felmondani, ellenállásba ütköztek. Megint mások el akarták kerülni azt a megpróbáltatást, hogy egy olyan főnökkel kelljen beszélniük, aki hírből se ismeri, mi az a felmondás.

Ahogy világszerte jellemző, a japán fiatalok körében is egyre népszerűbb a munkahelyváltás, dacára annak, hogy az ország munkaerőpiacát az életen át való foglalkoztatás, a cégnél eltöltött évek alapján való feljebb jutás, és a rengeteg túlóra jellemezte, amit gyakran a főnökkel való kötelező iszogatás követ.

Igaz, sokáig sikeresnek is gondolták ezt a japánok, hiszen a világ második legnagyobb gazdaságává váltak a második világháború utántól a 80-as évekre.

Aztán a 90-es években, mikor a gazdaság kezdett halványabban működni, a lojalitás alapú fizetés és kinevezés már nem volt teljesen egyértelmű, mára pedig az elöregedő és csökkenő népesség miatt az alkalmazottak egyre inkább meghatározhatják, ők mit akarnak – például kevesebb túlórát, és kötelező iszogatást.

Japánban hagyományosan a társadalmi kohézió és harmónia gyakran megelőzik azt, hogyan érzi magát az ember az adott helyzetben, nehéz elmondaniuk a munkahelyükön, mit éreznek, mivel nem elégedetlenek, ezért fordulnak inkább ezekhez a felmondó-ügynökségekhez.

Elkezdtem azon gondolkodni, hogy talán tényleg meg tudom csinálni. Talán a képességeimmel nem lenne furcsa, ha munkahelyet váltanék

– nyilatkozta a lapnak egy munkát váltó férfi, aki azt is hozzátette, a világjárványnál lett úrrá ez az érzés, be volt zárva, és rájött, mennyi időt töltött az otthonán kívül, a családjától távol.

A Post a piac legnagyobb cégétől megtudta, míg náluk 2022-es indulásukkor havi 200-an vették igénybe a szolgáltatásukat, ma már havonta körülbelül 2500-an. Ügyfeleik mintegy 80 százaléka a 20-as, 30-as éveiben jár, de volt már 83 éves kliensük is.

The post Japánban felbérelhetsz valakit, hogy felmondjon helyetted first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest