Kémkedésért végezték ki a híres táncosnőt

Mata Hari legendás holland táncosnőt és botrányhőst 1917. július 25-én ítélték halálra. A különleges életutat bejárt nőt kémkedéssel vádolták meg, az azonban máig tisztázatlan, hogy valóban bűnös volt-e.


10 fotó

Európa leghatalmasabb embereivel osztotta meg ágyát

Margaretha Geertruida Zellét néven született 1876. augusztus 7-én, a hollandiai Leeuwarden városban. Fiatalon megházasodott, egy katonatiszthez ment hozzá, akivel Jávára, majd Szumátrára költöztek, ahol férje helyőrségi parancsnok lett. Az asszony már itt a társasági élet központjába került, és idegen nyelvekben való jártassága miatt szalonját igen sokan látogatták – írja a Rubicon. 1899-ben azonban ismeretlen tettesek mindkét gyermekét megmérgezték, ami után a házasságuk teljesen tönkrement.Visszatért Hollandiába, ahol elváltak, de, mivel férje nem volt hajlandó tartásdíjat fizetni, úgy döntött, Párizsban próbál szerencsét. 1905. március 13-án lépett fel először keleti táncosnőként, Mata Hari, vagyis maláj nyelven „Felkelő Nap” néven. Keleti ékszereket és ruhákat viselve, lángoló kandeláberek között sztriptíz-szerű, erotikus táncot lejtett, amellyel óriási sikert aratott.

Később fellépett Spanyolországban, Monte Carlóban, Olaszországban, Bulgáriában, Ausztriában és Németországban is. 1912-re már a luxusprostituáltak, a művelt és igényes kurtizánok életmódját folytatta, szeretői közé tartozott több francia katonatiszt, német herceg, sőt a császárság trónörököse is.

Csókot hintett a kivégzőosztagnak

Mata Hari az első világháború kitörése után pár nappal tért vissza Franciaországba, ahol a hatóságok gyanakodni kezdtek rá. Korábban természetesnek tűnt, hogy sokat utazgat és a legkülönbözőbb nemzetiségű férfiakkal tart fenn kapcsolatot, a háborús helyzet azonban mindent megváltoztatott.

A táncosnőt végül 1917 februárjában tartóztatták le, és azzal vádolták, hogy H-21-es ügynök fedőnéven a németeknek kémkedett. Hotelszobájában 5000 frankos csekket találtak és egy – állítólag – láthatatlan tintát tartalmazó tégelyt is. A kémelhárítás tizenhétszer hallgatta ki, az asszony ártatlannak vallotta magát, elmondása szerint a csekket szerelmi szolgálataiért kapta a németektől, a tinta pedig valójában közönséges fertőtlenítőszer volt.

A bíróság a vádlottat halálra ítélte, 1917. október 15-én állították kivégzőosztag elé.

Az asszony bátran fogadta a halált: gyöngyszürke ruhába öltözött, nagy szalmakalapot tett a fejére, legszebb cipőjébe lépett, és kesztyűjét is felhúzta. Nem kötözték oszlophoz, és kérésére nem kötötték be a szemét sem. A sortűz azonnal végzett vele.

Kivégzéséről rengeteg legenda született, a leghihetőbb történet szerint utolsó gesztusával csókot hintett a kivégzőosztag tizenkét katonája felé. Mások azt állítják, hogy a tűzparancsnál szétrántotta ruháját és meztelenül fogadta a golyókat. A legabszurdabb szóbeszédek szerint be kellett kötni a katonák szemét, nehogy áldozatául essenek a negyvenegy éves kémnő bájainak.

Tényleg kém volt a táncosnő?

Hogy Mata Hari valóban német kém volt-e, máig vitatott. Nehéz elképzelni, hogy a német kémszolgálat éppen egy Európa-szerte közismert, mindenhol feltűnést keltő, a maga korában kifejezetten idősödőnek számító, harmincnyolc éves asszony kiképzésére vesztegette volna idejét és pénzét. Az ellene felsorakoztatott bizonyítékok sem voltak éppen meggyőzőek, ám a háború alatt a kémkedéssel gyanúsított egyének számára nem létezett kegyelem, a kémelhárításnak bűnbakokra volt szüksége, hogy bizonyítsa munkája eredményességét.

Mata Hari halála után egyébként még nagyobb hírnévre tett szert, mint életében. Számos filmet készítettek róla, többek között Greta Garbo, Jeanne Moreau és Gábor Zsazsa főszereplésével.

Mivel a családja nem kérte a holtteste átadását, Mata Hari testén orvosi vizsgálatokat végeztek, fejét bebalzsamozták, majd átadták a francia anatómiai múzeumnak. A korabeli dokumentumok szerint az eltávolított fején is sokáig tisztán megfigyelhető volt híres lángvörös haja.

2000-ben leltárazták a gyűjteményt, és ekkor jöttek rá, hogy Mata Hari feje eltűnt – sőt, valójában 1954 óta senki nem látta. A múzeum kurátorának szavaival: „senki nem tudja, hol lehet”. Igazság szerint a test többi részét is megkapta a múzeum, de ma már azzal sem tudnak elszámolni. Mata Hari tehát nemcsak életében, de halálában is megmaradt igazi misztériumnak.

The post Kémkedésért végezték ki a híres táncosnőt first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest