Napjainkban egyre többször merül fel az óvszeren túli férfi fogamzásgátlás kérdése. Erre adhat most választ egy amerikai cég új fejlesztése: egy beültethető, nem hormonális férfi fogamzásgátló. Az Adam elnevezésű szer tulajdonképpen egy vízben oldódó hidrogél, amelyet a spermiumcsatornákba ültetnek be, megakadályozva, hogy a spermiumok keveredjenek a spermával – írja a Guardian.
A termék mögött álló cég, a Contraline szerint ez a megközelítés visszafordítható alternatívát kínál a vazektómiával szemben, mivel a hidrogélt úgy tervezték, hogy egy meghatározott idő elteltével magától lebomoljon a szervezetben, így visszaállítva a termékenységet. A vállalat nemrégiben közzé is tette az 1. fázisú klinikai vizsgálatok eredményeit, amely szerint
a szer nagyjából 24 hónapig, vagyis 2 évig blokkolja sikeresen a spermiumok felszabadulását, mindezt súlyos, nemkívánatos mellékhatások nélkül.
Kevin Eisenfrats, a Contraline alapítója és vezérigazgatója szerint az implantátumot egy minimálisan invazív eljárás során helyezik be, amely körülbelül 10 percig tart, és helyi érzéstelenítést alkalmaznak, így az alany végig ébren maradhat. Habár az Adam nem az első olyan férfi fogamzásgátló, amely a hímivarcsatornákat blokkolja, a cégvezető szerint más implantátumok olyan anyagokat használhattak, amelyek nem bomlanak le a szervezetben.
A klinikai vizsgálat eredményeit egyelőre nem tették közzé szaklapokban, és a rendelkezésre álló adatok nem tartalmaznak információkat az implantátum visszafordíthatóságáról sem. Richard Anderson professzor, az Edinburgh-i Egyetem hormonális férfi fogamzásgátlás szakértője mégis üdvözölte az eredményeket, kiemelve, hogy már vannak hormonális és nem hormonális módszerek is erre a célra.
Eisenfrats szerint a hidrogélről az állatkísérletek során kiderült, hogy idővel lebomlik, és eddig az embereknél is jó eredményeket kaptak. A nagyjából két évig tartó hatás után a férfiak pedig eldönthetik, beszereznek-e újabb implantátumot. A csapat egyébként egy olyan eljáráson is dolgozik, amely lehetővé teszi a hidrogél hatásának idő előtti visszafordítását.
A cégvezető jelezte, spermateszteket is használhatnak otthon a férfiak annak ellenőrzésére, hogy a fogamzásgátló még mindig hatásos-e.
Jon Oatley professzor, a Washingtoni Állami Egyetem kutatója ugyanakkor kiemelte, hiába az eredményesség, ha a férfiak tartanak a megoldástól.
Ha választhatnak a tabletta, a tapasz, az injekció vagy a műtét között, úgy gondolom, hogy a legtöbb férfi a tablettát vagy a tapaszt választaná a műtét helyett.
The post Két évig is hatásos lehet ez az újfajta férfi fogamzásgátló first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu