Kevéssé ismert, hogy két fajtája van: az egyik az abszolút, a másik a relatív vashiány.
Abszolút vashiány
Az abszolút vashiány az, amikor nincs elég vas a szervezetben. Ez nemcsak a nem kiegyensúlyozottan étkezőkre jelent veszélyt, de például a vegetáriánusokra, vegánokra is. Az előbbiek nem visznek be elég táplálékvasat, az utóbbiak pedig a növényi élelmiszerekkel kevésbé jól hasznosuló formában jutnak hozzá a vashoz. Ugyanígy a veszélyeztetettek között vannak az élsportolók, a várandósok, a szoptató nők és a gyerekek, a vérzéssel járó betegségekben szenvedők, illetve a menstruáló nők, mivel az ő szervezetüknek több vasra van szüksége.
Az abszolút vashiány ellen leginkább a húsokban, halakban, tenger gyümölcseiben megtalálható, úgynevezett hemvastartalmú ételeket érdemes fogyasztani, a vasnak ez a formája könnyebben hasznosul a szervezetünkben. Sok vas van az olyan élelmiszerekben is, mint a bab, borsó, kelkáposzta, spenót, tofu, lencse, de ezek ún. nemhemvasat tartalmaznak, amelynek a hasznosítása az emberi szervezet számára nehézkesebb. Az ökölszabály szerint minél véresebb egy húsfajta, annál több vasat tartalmaz, ezért a marha- vagy a sertéshús előnyösebb, mint a baromfihús.
A C-vitamin és folsav bevitelére is érdemes ügyelni, mivel azok segítik a vasfelszívódást.
Ha már kialakult a vashiány, nem is elég vasban bővelkedő élelmiszereket fogyasztani, mivel a hiányállapot nem szüntethető meg pusztán a táplálkozás megváltoztatásával. Ilyen esetekben több hónapon keresztül folytatott vaspótlásra is szükség van.
Relatív vashiány
Abszolút vashiány esetén a szervezet képes lenne elegendő vas felhasználására, csak nincs belőle elég, ezzel szemben a relatív vashiányosok szervezete nem tudja megfelelően hasznosítani a vasat, hiába áll a rendelkezésére elég. Ez többek között a cöliákiásokra, azaz a gluténérzékenyekre jellemző, akiknek elpusztulnak a vékonybélbolyhai, így a vas felszívódására alkalmas felület jelentősen lecsökken. Más mechanizmus alapján, de relatív vashiány kialakulhat gyulladásos, fertőzéses, onkológiai betegségek, illetve egyes étel- és italösszetevők és gyógyszerek hatására is.
A kétféle vashiány tünetei hasonlóak, és nem könnyű azokat észlelni. Olyanok tartoznak ide, mint a kimerültség, a fáradtság, a hajhullás, a fejfájás, a sápadt bőr, a szédülés, a koncentrálóképesség csökkenése, a légszomj, a szédülés, a szívdobogásérzés.
A relatív vashiány tünetei azonban elhúzódóbbak, összetettebbek. A kezelése is bonyolultabb, itt ugyanis nem elegendő a vas pótlása, hanem az alapbetegséggel is foglalkozni kell.
Hirdetés
Kezeld a vashiányt!
A Maltofer az egyetlen recept nélkül kapható vaspótló gyógyszer, amely szilárd és folyékony formában is elérhető.
A Maltofer rágótabletta és szirup a vashiány kezelésére, megelőzésére alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek.
Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- vagy zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be.
Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- vagy italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem.
Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
The post Kevesen tudják, de a vashiánynak két fajtája van first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu