Az elsőfokú bírósági ítélet szerint nyilvánosságra kell hozni, hogy miért késik másfél éve a 16 milliárd forintból digitalizált ingatlan-nyilvántartás bevezetése – írta közösségi oldalán a Transparency International Magyarország.
A szervezet szerint az állami Lechner Tudásközpont kerek egy évtizede, 2015-ben kapott 16 milliárd forintot európai uniós forrásból arra, hogy kialakítsák az elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszert. 2023 végére el is készültek a digitális tulajdoni lapok, legalábbis papíron: a 16 milliárdot elköltötték, de az elektronikus rendszer azóta sem indult el.
A késedelem okaira Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kérdezett rá, majd, válasz hiányában, a Transparency International segítségével pert indított, amelyet a Fővárosi Törvényszéken, egyelőre első fokon, meg is nyert. Hadházy májusban írta, hogy kapott néhány fontos dokumentumot arról, „hogyan loptak szét egy 16 milliárdos (!) szoftverfejlesztést a földhivatalokban”. 2023-ban a kormány készre jelentette az európai uniós forrásból elkészült „E-ingatlan” rendszert Brüsszel felé, de állítólag óvatosságból nem vezetik még be a használatát. A független parlamenti képviselő szerint ezzel szemben földhivatalokból jelezték számára, hogy a rendszer egyszerűen működésképtelen.
A Lechner Tudásközpontnak láthatóan nagyon nem megy a digitalizálás: a bíróságon előadott, szürreális jogi védekezés szerint a kért iratok 6 ezer oldalt tesznek ki, és ezek digitalizálása 45 napba telik.
Csak hogy jobban értsük: eltapsoltak 16 milliárdot a magyar ingatlannyilvántartás digitalizálására, ami hogy, hogy nem nem sikerült, az erről szóló 6 ezer oldal pedig kizárólag kinyomtatva létezik, és most 45 napon át megszakítás nélkül fogják szkennelni az iratokat – amennyiben végleges, jogerős döntés születik az ügyben
– írta a Transparency.
The post Ki kell adni Hadházyéknak, miért nem sikerült az ingatlan-nyilvántartás 16 milliárdos digitalizációja, de az iratok nincsenek digitalizálva first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu