Kicselezi az Orbán-kormányt az EU, nem lehet vétózni az orosz energia ügyében

Thumbnail for 6506523

Május 6-án az Európai Bizottság bejelentette, hogy egy hónap múlva új törvényjavaslatokkal áll a tagállamok és az Európai Parlament elé, amelyek célja az orosz energiahordozók teljes kitiltása lesz. Ez a menetrend azért meglepő, mert technikaliag képes kikerülni a magyar és a szlovák kormány vétóját, amelyek belengetésével eddig megakadályozták, hogy az ügy egyáltalán napirendre kerüljön – olvasható a portálon.

2022 nyarán még teljesen más volt a helyzet. Akkor az orosz olaj kitiltásáról akart dönteni az EU, de a határozatot az Oroszország elleni szankciók közé emelték be. Magyarország kiharcolta, hogy a vezetéken keresztül érkező olajra ne vonatkozzon a szankció, és így azóta is jórészt orosz olaj érkezik a Mol százhalombattai és pozsonyi finomítóiba. Ez olcsóbb, mintha máshonnan érkezne, ami nemcsak a Mol-nak jó, hanem a magyar államnak is, mert a nyugati és az orosz olaj ára közötti különbözetet súlyosan megadóztatja.

Most azonban az Európai Bizottság nem szankcióként állítaná le ezt az olajüzletet, hanem az úgynevezett REPowerEU nevű csomagot egészítené ki vele, és ezzel a kereskedelmi szabályozások közé sorolja.

Ennek elfogadásához elég a tagállamok minősített többségének támogatása is.

Robert Fico hiába ígérte meg Vlagyimir Putyinnak pénteken Moszkvában, hogy a szlovák kormány majd megvétózza az Európai Tanácsban a tervezetet, erre még Magyarországgal együtt sem lenne elég ereje. Sőt, ha addigra Románia elnöke George Simion lenne, akit esetleg Orbán és Fico maga mellé állítana Brüsszelben, még e három ország szövetsége is kevés lenne a vétóhoz – értékelnek a lapban.

Egy olyan csomagra építenek, amit Orbánék is megszavaztak

A REPowerEU nevű csomag a 2022-es orosz támadás után kezdett körvonalazódni, és egyik kimondott célja a leválás volt az orosz energiáról (a másik a zöld átállás támogatása). A lényege, hogy az RRF nevű nagy EU-s gazdaságélénkítő programot kiegészítették energetikai projektekre elkölthető további pénzekkel.

A magyar kormány a csomagot megszavazta a 2022 decemberi energetikai tanácsülésen, majd 2023 februárjában annak véglegesítésére is igent mondott. Elvben jött is volna pénz belőle: az elköltésére leadott magyar tervet 2023 novemberében a Bizottság jóváhagyta, ami alapján 3,9 milliárd euró kedvezményes hitel és 700 millió euró támogatás érkezhetett volna az országba energetikai beruházásokra. 2024 januárjában a magyar kormány fel is vett 900 millió euró előleget.

Csakhogy itt a történetnek vége lett, mert a magyar kormány megszakította a tárgyalásokat a Bizottsággal az RRF-ről, amit jogállami problémák miatt befagyasztottak Brüsszelben. Mérföldköveknek nevezett reformokat kellett volna teljesítenie Magyarországnak, hogy a csomag további, összességében közel 10 milliárd eurónyi részéhez hozzáférjen, de 2024 januárja óta semmilyen lépésre sem szánta el magát a kormány. Azaz a REPowerEU-ban lévő pénzre sem számíthat a mostani állás szerint.

A magyar kormány úgy kalkulált kezdetben, hogy ezt a pénzt úgy is fel lehet venni, ha közben az orosz beszállítás is marad, mert az import letiltásához további szankciók kellenének, azokat meg úgyis megvétózza. Ám így, hogy az Európai Bizottság most a REPowerEU köntösébe bújtatja az orosz termékek kitiltását, Budapest nem tud vétózni.

A brüsszeli eljárás nem túl elegáns, de jogilag tarthatónak tűnik, főleg, hogy Magyarország is elfogadta annak idején a tervet, benne az elvi célt is az orosz energia teljes kitiltására.

A Bizottság mostani javaslata szerint tehát legfeljebb 2027 végéig vásárolhatna Magyarország orosz olajat.

A gáz esetében Magyarország szempontjából különösen kemény lépésekre készül a Bizottság, ugyanebben a csomagban. Idén év végétől ugyanis megtiltanák új szerződések kötését az oroszokkal. Pedig mostanában magyar kereskedők jól keresnek alkalmi gázvásárlási ügyleteken. Piaci információk szerint az így vásárolt gáz 10-15 százalékkal olcsóbb, mint a holland tőzsdei ár. Ez komoly üzleti lehetőség a kereskedőknek, de él vele az MVM is, összekeverve az így vásárolt gázt a hosszú távú szerződés drágább gázával.

Nem csoda, hogy Orbán Viktor és Szijjártó Péter külügyminiszter is nagyon élesen támadja a tervet, és azt ígérik, mindent megtesznek azért, hogy ne legyen belőle EU-s törvény – írja a Válasz Online.

The post Kicselezi az Orbán-kormányt az EU, nem lehet vétózni az orosz energia ügyében first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest