Kiemelik az egy lakópark építése során előkerült aquincumi Mithras-szentélyt, saját épületet kap

Thumbnail for 6436838

A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) szakemberei által feltárt romfalakat csütörtökön daruval kezdték el kiemelni, a környéken folyó lakópark-építés befejezéséig szakszerűen tárolják, majd egy védőépületben fogják bemutatni a nagyközönségnek – mondta el Láng Orsolya, a BTM Aquincumi Múzeumának régész-muzeológusa egy csütörtöki sajtótájékoztatón.

Az eseményen Csorba László, a BTM főigazgatója kiemelte: most olyan partnerekkel dolgozhatnak együtt, akikkel meg lehet találni a megoldást az értékőrzésre, ami nélkül egy közösség sem létezik.

Végtelenül fontos, hogy amit találunk, az megmaradjon, és továbbra is segítse az identitás építését

– hangsúlyozta.

MTI/Szigetváry Zsolt Kutasi Gábor, a Biggeorge Property fejlesztési igazgatója, háttérben két lelet képével.

Az egykori Óbudai Szeszgyár területén a Biggeorge Property által elindított fejlesztés előkészületei során, 2017-ben feltárni kezdett terület az ipari épületek felépítése, bővítése, illetve közművesítése miatt ugyan bolygatva lett, a szentély azonban mégis megmaradt.

Kutasi Gábor, a Biggeorge fejlesztési igazgatója elmondta: a múzeum szakemberei 2023 őszén bukkantak rá az értékes maradványokra, amiknek a feltáró munkái 2024 végén zárultak le. Munka persze idénre is maradt, hiszen ezen a héten folyik az emlékek kiemelése, valamint a raktárba való átszállítása. A cég a méltó módon történő bemutatást is fontosnak tartja – tette hozzá, így a Waterfront City nevet viselő beruházás ötödik ütemének átadása után, 2027 folyamán egy védőépületben szeretnék bemutatni a restaurált épületet. A római kori emlék mindenki számára szabadon látogatható lesz.

Biggeorge Property A Waterfront City ötödik ütemének egy látványterve.

A leletegyüttesről Milbich Tamás és Budai Balogh Tibor ásatásvezető régészek adtak tájékoztatást: szavaikból kiderül, hogy az ezernyolcszáz éve született, a 260-ban történt szarmata betörés után elhagyott szentély faali több méterrel a jelenlegi járószint alatt vannak, így a bemutatásuk csak magasabbra emelve oldható meg. A romfalakat épp ezért daruval kiemelik, értékesebb tárgyait, így a kultuszképet, valamint a kultuszedényeket pedig már elszállították.

MTI/Szigetváry Zsolt Olajmécsesek és edénytöredékek a területről.

A feltárás során a falakon kívül négy, stukkó- és festéknyomot hordozó oltárkőre bukkantak, ezek egyikén pedig még a festett, kizárólag a Mithras-kultuszhoz kapcsolható TRA(n)SITO(!), azaz az „Istenség Áthaladásának” szóló felirat is megmaradt. További fontos lelet még egy fríg sapkás alakokat ábrázoló ólom fogadalmi ajándék (votív), valamint egy nagy patás háziállat koponyája, alatta háromlyukú mécsessel, illetve egy kőtál töredéke. A szentély falát egykor díszítő falfestmény leomlott darabjainak összeillesztése során mindemellett egy férfi portréja rajzolódott ki, aki talán maga a katonák által igen tisztelt Mithras lehetett.

MTI/Szigetváry Zsolt Dobókockák és malomjátékhoz tartozó korongok is felszínre kerültek.

Bár Aquincum tágabb környezetében több Mithras-szentélyt is feltártak már, az egykori katonaváros területén ez az első ilyen maradvány.

The post Kiemelik az egy lakópark építése során előkerült aquincumi Mithras-szentélyt, saját épületet kap first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest