Kik ezek a beatboxoló, táncoló apácák?

Thumbnail for 6594741

Marizele Rego és Marisa Neves, ezek a nevek talán nem mondanak semmit, de úgy már biztos többen tudják, kikről van szó, ha azt mondjuk arról a két apácáról, akik egy brazil tévéműsorban egy pappal együtt énekeltek, beatboxoltak, táncoltak.

Ritka nagy felfutása volt a videónak, mint kiderült, a Vocation (Hivatás) című dalukat adták elő a brazil katolikus tévé adásában három héttel ezelőtt, pontosabban Marizele nővér énekelt és beatboxolt, míg Marisa táncolt.

Mikor a New York Times újságírója ellátogatott hozzájuk, éppen a Vocation klipjét rögzítették, ami pénteken meg is jelent.

Isten tette őket virálissá, hogy bevonzzák a fiatalokat a templomba, ők csak próbálják végrehajtani a missziójukat – állították a lapnak.

Miért öltött ekkora méretet valami ennyire egyszerű és spontán? Mert a Szentlélek meg akarja érinteni az emberek szívét

– véli Marizele nővér, aki a népszerű videó előtt is 100 ezer követővel rendelkezett már az Instagramon. „De a Szentlélek mellett ott van az algoritmus is” – tette hozzá.

A két apáca Brazíliában él, a világ legnagyobb katolikus országában, de a 200 milliós ország lakosságának már csak az 57 százaléka vallja magát katolikusnak, míg 30 éve ez az arány 83 százalék volt. És nem csak ők ketten próbálják visszaszerezni a hívőket az országban, az egyház vonzóbbá és elérhetőbbé tételén dolgozik jóképűségével pap, de olyan is, aki az izmaival (de nem erőszakkal) és énekhangjával próbálja visszaszerezni a híveket. Utóbbi Marcello Rossi Brazília egyik legnépszerűbb előadója manapság.

Brazíliában egyre népszerűbbek a katolikus DJ-k, a katolikus rave bulik is. Padre Guilherme januárban Rio de Janeiro egyik fő nevezetessége, a Megváltó Krisztus-szobor alatti templomban tartott egy hatalmas elektronikus zenei bulit.

És a világ felé nyitás nem csak a brazil egyház kezdte meg így, a Vatikán is egy olyan a napokban megrendezett rendezvényt támogatott, amelyet egyesek a katolikus Grammy-díjnak neveznek, az eseményen próbálták összegyűjteni a világ katolikus zenei előadóit és influenszereit.

A 46 éves Marizele nővér és a 41 éves Marisa nővér Copious Redemptorista Nővérekhez tartozik, egy olyan rendházhoz, amely mintegy 35 éves, 80 apáca és 25 szerzetes a tagja, és elsősorban a fiatal drogfüggők rehabilitációjára összpontosít, gyakran a zene és a művészetek használatával.

A Copious Redemptorista viszonylag laza és művészi beállítottságú. Az alapító, egy redeptorista pap festő volt, egy másik apáca, Inez Carvalho nővér rövid ideig rapperként is működött, 1990-ben kiadott egy albumot.

A Times a kolostor mostani két hírességéről azt írja, nagyon jó kedélyűek és humorúak, mindketten kukorica- és szójababtermesztők gyermekekén a déli Paraná államban születtek. Marisa nővér tíz testvérével együtt nagyon szerette a zenét, a táncot, miután 23 évesen belépett a zárdába, folytatta a táncot, hip-hop és break táncórákra járt. Később fellépett a katolikus televízióban, ahol néha eseményekről tudósított, máskor pedig papokkal táncolt adásokban.

Marizele nővér azt mondja, hogy zenészcsaládjából származik. Nagyapja gitárokat készített, nagynénjei pedig a rádióban énekeltek. 25 évesen lett apáca, miután egy isteni csoda megmentette édesanyját a ráktól. Korábbról van már egy apácatársaial felvett gospelalbuma.

Ha csak egy ütemet indítasz el, máris táncolni kezd

– mondta Marizele nővér Marisa nővérről, akivel 2007-ben találkoztak, azóta elválaszthatatlanok. Marizele nővér autodidakta tanulta a beatboxolást, más apácáknak adta az ütemet, míg ők énekeltek.

Egyszerűen elkezdtem ritmusokat alkotni a számmal. Nem is tudtam, hogy ezt beatboxnak hívják.

Mindketten rájöttek az évek folyamán, hogy a beatboxszal és a hip-hop tánccal könnyebben tudnak kapcsolódni a zárda fiatal klienseihez.

Annyira sikeresek voltak vele, hogy a zárdában ők lettek a felelősök új apácák toborzására. Május 20-án szerepeltek a brazil katolikus tévécsatornán, hogy egy apácák toborzása érdekében tartandó lelkigyakorlatot népszerűsítsenek. Ekkor kezdte el énekelni Marizele a Vocacao című dalt, amit a gyülekezetükkel írtak évekkel ezelőtt.

Marisa, aki pedig nem tud ülve maradni, elkezdett táncolni, az adás rendezője pedig a műsort vezető diakónus fülére szólt, hogy csatlakozzon hozzájuk.

@nytimes These nuns in Brazil went viral for beatboxing. Using their newfound fame to draw attention to the Catholic Church, they are part of a wider movement within the church to let go, loosen up and meet younger audiences where they are: online. Jack Nicas, our Brazil bureau chief, went behind the scenes as the nuns recorded their first music video. Read more at the link in our bio. Video by Jack Nicas, Victor Moriyama, Christina Shaman, Rebecca Suner and Laura Salaberry/The New York Times #Brazil #CatholicChurch ♬ original sound – The New York Times

Hihetetlen népszerűségre tett szert a felvétel, a kolostor vezetői azonnal visszahívott mindenkit, hogy kezdjenek el folyamatosan posztolni.

Azóta 50 nő jelentkezett hozzájuk, hogy apáca lenne.

The post Kik ezek a beatboxoló, táncoló apácák? first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest